Քաղաքական 17:14 03/12/2013
«Չնայած Ադրբեջանը իրեն ներկայացնում է հաջողակ երկիր, որի տնտեսությունը արագոր վերելք է ապրում, նրա քաղաքացիները շարունակաբար լավ կյանք են փնտրում նրա սահմաններից դուրս՝ մասնավորապես Ռուսաստանում: Ըստ ՌԴ-ի Դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկու՝ 2011թ. արդեն Ռուսաստան է գաղթել 500 հազար ադրբեջանցի»,-ասվում է Յանա Մադաթովայի` «Մինվալ.ազ» ադրբեջանական պորտալում հրատարակված հոդվածում:
Նյութում ասվում է, որ ըստ Ռուսաստանի զբաղվածության վարչության պետ Իվան Շուբայիլովի՝ ադրբեջանցիները Ուկրաինայի և Ուզբեկստանի քաղաքացիներից հետո 3-րդ տեղն են զբաղեցնում Ռուսաստանի աշխատանքային միգրանտների շարքում: «Հարկ է նշել, որ 1998-2010թթ. մարդահամարների միջև ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանցիների քանակը գրեթե կրկնապատկվել է: Միևնույն ժամանակ փորձագետները կարծում են, որ պաշտոնական մարդահամարի տվյալները չեն ներկայացնում իրական պատկերը, քանի որ ադրբեջանցի բնակչության թիվը Ռուսաստանում կազմում է 2,5 միլիոն: Ըստ այդմ էլ, Ադրբեջանի բնակչությունը ամենաքիչը երկուսուկես միլիոնով քիչ է ներկայացվածից, քանի որ պաշտոնական վիճակագրությունը հաշվի չի առնում արտագաղթը»,-հավելում է հրատարակությունը:
Հեղինակը նշում է, որ Ադրբեջանի պաշտոնական վիճակագրության տվյալներով ամեն տարի Ադրբեջանից արտագաղթում է մի քանի հարյուր մարդ: Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանը և Թուրքիան ամեն տարի արձանագրում են Ադրբեջանից հազարավոր միգրատների հոսք դեպի իրենց երկիր, որոնց մի մասը բնակություն է հաստատում հենց այդ երկրում: Ադրբեջանից միգրանտների մեծ մասը Ռուսաստան է գաղթել 1990-ականների սկզբին, սակայն վերջին տարիներին էլ այդ հոսքը չի նվազել: Ադրբեջանցիները Ռուսաստանի շատ շրջաններում միգրանտների քանակով երեք առաջատարներից են՝ մրցակցության մեջ մտնելով Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի և առանձին դեպքերում Ղազախստանի ու Ուկրաինայի քաղաքացիների հետ:
Հոդվածում հիշատակվում է այն մասին, որ Ռուսաստանում Ադրբեջանի քաղաքացիներին ներգրավում են հարկադիր աշխատանքի մեջ: Միևնույն ժամանակ, վերջին դեպքերի հետ կապված, ՌԴ-ի բնակչության մեծամասնությունը, ինչպես նաև այդ երկրի պաշտոնյաները շատ բացասաբար են տրամադրված միգրանտների հանդեպ: Սակայն, ինչպես նշում է հեղինակը, Ռուսաստանը ունի միգրանտների կարիքը: Մոտակա ժամանակներս ՌԴ-ն բախվելու է 1990-ականների ժողովրդագրական ճգնաժամի հետևանքների հետ, երբ Ռուսաստանի բնակչությունը արագությամբ պակասում էր՝ տարեկան մեկ միլիոն մարդով: Եթե 2011թ.-ին Ռուսատանում ոչ աշխատունակների և աշխատունակների հարաբերակցությունը կազմում էր 635-ը 1000-ի, ապա 2030թ.-ին այլ համամասնություն է սպասվում, մասնավորապես 831-ը 1000-ի: Արդեն 2050թ.-ին աշխատուժի պակասը կհասնի 10 միլիոնի:
Վերջին զարգացումները` կապված Ադրբեջանից Ռուսաստան գաղթած աշխատանքային միգրանտների խնդիրների հետ, քննարկվել են Ադրբեջանի խորհրդարանական հերթական աշնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Խորհրդարանական Ֆազիլ Մուստաֆան իր ելույթում առաջարկել է ստեղծել և ի կատար ածել հատուկ պետական ծրագիր, որը ուղղված կլինի Ռուսաստան գաղթած ադրբեջանցի աշխատանքային միգրանտների խնդրի լուծմանը: «Ռուսատանում աշխատող մեր հայրենակիցները լուրջ խնդիրներ ունեն: Մենք պետք է մտածենք այն մարդկանց ճակատագրի մասին, ովքեր գնում են Ռուսաստանում աշխատելու: Ուզում եմ ասել, որ Ադրբեջանը այսօր Ռուսաստանից ավելի շատ է կախման մեջ է քան 20 տարի առաջ»,- ասել է նա:
Պատգամավորը նաև հիշատակել է, որ Ադրբեջանը պետք է մտածի հարյուր հազարավոր ադրբեջանցի աշխատանքային միգրանտների զբաղվածությունը ապահովելու մասին, քանի որ Ռուսաստանը կարող է արտաքսել նրանց. պետք է նրանց համար աշխատատեղեր ստեղծել Ադրբեջանում: Մեզ մոտ կանանց մեծ մասը չի աշխատում, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է նաև նրանց համար աշխատատեղեր ստեղծել: Հատուկ նախագիծ է պետք ընդունել, որպեսզի Ադրբեջանի քաղաքացիները Ռուսատանում խտրականության չենթարկվեն:
«Այսպիսով, ի՞նչն է ստիպում մեր քաղաքացիներին ստրկությամբ զբաղվել ՌԴ-ում: Չէ՞ որ Ադրբեջանը լքողներից և ոչ բոլորն են կարողանում բարեկեցիկ կյանք ապահովել իրենց համար: Հիմնականում աշխատելու գնում են Ադրբեջանի մարզերում ապրող բնակիչները, որտեղ ոչ մի կերպ հնարավոր չէ աշխատանք գտնել: Ըստ պաշտոնյանների՝ Ադրբեջանի շրջանների վիճակը «բարելավվում է», և ենթակառույցները «բարձր մակարդակի» վրա են , չնայած դրան, չգիտես թե ինչու, այդ շրջանների գործազուրկները մեկնում են Բաքու կամ Հարավային Կովկասի մոտակա երկրներ»,- ասվում է հոդվածում:
Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ագրարային բարեփոխումների գծով փորձագետ Վահիդ Մագերամովը նույնպես նշեց, որ հոսքը դեպի Ռուսաստան նկատվում է ադրբեջանական գյուղերից և մարզային քաղաքներից: Ադրբեջանի կենտրոնական հարթավայրերում ոռոգման և դրենաժային ցանցերի լքվածության պատճառով 400 հազար հեկտար հող մնում է անմշակ: Ըստ նրա՝ եթե Ադրբեջանը տարեկան 1 միլիարդ եվրո տրամադրի, այս խնդիրը կլուծվի: Եվս մեկ միլիարդ, ինչպես նշում է փորձագետը, պետք է հատկացնել գյուղատնտեսության կոնցեսիոն վարկավորման համար:
«Ժամանակն է՝ ամբողջ ուշադրությունը ուղղվի դեպի գյուղատնտեսությունը, այլապես Ադրբեջանի քաղաքացիները կշարունակեն լինել Ռուսաստանի ստրուկները»,-ամփոփում է հեղինակը:

Аналитика 12:44 03/12/2013
«Хоть Азербайджан позиционирует себя успешной страной со стремительно развивающейся экономикой, тем не менее, граждане продолжают искать лучшую жизнь и возможность заработка за ее пределами. И большинство ищет ее именно в России. По словам руководителя Федеральной миграционной службы РФ Константина Ромодановского, еще в 2011 году в Россию прибыло 500 тысяч мигрантов из Азербайджана», - говорится в статье Яны Мадатовой, опубликованной азербайджанским порталом «Минвал.аз».
В статье говорится, что согласно данным главы управления занятости России Ивана Шубаилова, азербайджанцы находятся на 3 месте по числу трудовых мигрантов в России - после граждан Украины и Узбекистана. «Стоит отметить, что за период между переписями населения в России 1989-2010г., численность азербайджанцев в России увеличилась почти вдвое. В то же время эксперты считают, что официальная перепись населения не отражает реальной картины, а общее количество азербайджанцев в России составляет около 2.5 млн. ч. Соответственно, как минимум на 2.5 млн. ч. ниже и численность населения Азербайджана, официальная статистика которого практически не учитывает эмиграцию», - говорится в публикации.
Автор отмечает, что официальная статистика Азербайджана ежегодно оценивает эмиграцию из республики в несколько сот человек. В то же время Россия и Турция ежегодно фиксируют въезд сотен тысяч мигрантов из Азербайджана, часть из которых остается в этих странах. Большинство мигрантов из Азербайджана прибыли в Россию в 1990-ых годах, однако и в последние годы поток мигрантов из этой республики не ослаб. Азербайджанцы во многих регионах России входят в тройку лидеров по количеству мигрантов, конкурируя с гражданами Узбекистана, Таджикистана, а в отдельных случаях – Казахстана и Украины.
В публикации говорится о том, что в России граждан Азербайджана привлекают к принудительному труду. При этом, в связи с событиями последнего времени большинство жителей РФ, а также чиновники этой страны весьма негативно настроены против мигрантов. Однако, отмечает автор, мигранты России объективно нужны: в ближайшее время РФ столкнется с последствиями демографического кризиса 1990-х годов, когда население России убывало со скоростью миллион человек в год. Если в 2011 году РФ имела соотношение 635 нетрудоспособных граждан на 1000 трудоспособных, то к 2030-му пропорция будет иной, а именно 831 на 1000. К 2050 году плановая нехватка рабочих рук составит 10 миллионов человек.
Последние события, связанные с проблемами трудовых мигрантов из Азербайджана в России, были обсуждены на очередном пленарном заседании осенней сессии парламента Азербайджана. Депутат Фазиль Мустафа выступил в парламенте с предложением о подготовке и принятии специальной госпрограммы, направленной на решение проблем азербайджанских трудовых мигрантов, выезжающих на заработки в Россию. «Наши соотечественники, работающие в России, столкнулись с серьезными проблемами. Мы должны думать о судьбе тех людей, которые уезжают на заработки в Россию. Хочу сказать, что сегодня Азербайджан более зависим от России, нежели 20 лет тому назад», - сказал он.
Также депутат отметил, что Азербайджану необходимо задуматься о трудоустройстве сотен тысяч азербайджанских трудовых мигрантов, которые могут быть выдворены из России: - Необходимо создавать для них рабочие места в Азербайджане. У нас большинство женщин не работают, поэтому необходимо создавать рабочие места и для них. Необходимо принять специальную программу с тем, чтобы азербайджанские граждане не подвергались дискриминации в России.
«Так что же заставляет наших сограждан рабствовать в РФ? Ведь хорошо устроиться могут далеко не все, кто покидает Азербайджан в погоне за “длинным рублем”. Обычно на заработки уезжают жители районов Азербайджана, где совершенно невозможно трудоустроиться. По словам чиновников, районы Азербайджана “облагораживаются” и инфраструктура у них “на уровне”, но почему-то безработные из этих районов едут как в Баку, так и в близлежащие страны Южного Кавказа», - сказано в статье.
Эксперт по аграрным реформам Центра экономических исследований Вахид Магеррамов также отметил, что наплыв в Россию наблюдается в основном из сел и провинциальных городов Азербайджана. В центрально-низменных районах Азербайджана, ввиду запущенности оросительных и дренажных сетей 400 тысяч га земли остаются не засеянными. По его мнению, если власти Азербайджана выделят 1 миллиард евро в год, эта проблема будет решена. Еще миллиард евро, по мнению эксперта, необходимо выделить на льготное кредитование сельского хозяйства.
«Настала пора приковать все внимание к аграрному сектору. Иначе граждане Азербайджана по-прежнему будут оставаться рабами России», - резюмирует автор.