Ճապոնացի գիտնականները լեղածորանների քաղցկեղի բուժման նոր մեթոդ են մշակում
Ճապոնացի գիտնականների խումբը գենի նոր մուտացիա է հայտնաբերել լեղածորանների քաղցկեղով հիվանդների մոտ, գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը: 66 հիվանդների բջիջներից վերցված անալիզների արդյունքներով գիտնականները հայտնաբերել են FGFR գենի մուտացիա:
Այս բացահայտումը թույլ կտա մշակել նոր հակաուռուցքային դեղամիջոց քաղցկեղի այդ տեսակի դեմ պայքարելու համար, ինչը պետք է էապես կատարելագործի բուժման առկա մեթոդները: Բժիշկները ծրագրում են դեղամիջոցի կլինիկական փորձարկումները սկսել հաջորդ տարի:
Գիտնականների խոսքով, Ճապոնիայում տարեկան ավելի քան 20 հազար մարդ հիվանդանում է լեղածորանների քաղցկեղով, սակայն բուժման մեթոդներն անբավարար են մշակված և հինգ տարում կենդանի մնալու կանխատեսումն ընդամենը 20 տոկոս է:

Здоровье 12:20 04/12/2013
Группа японских ученых из Государственного центра исследований раковых заболеваний обнаружила новую мутацию гена у больных раком желчных протоков. Об этом передает ИТАР-ТАСС со ссылкой на телеканал NHK.
По результатам анализа клеточного материала, взятого у 66 больных раком желчных протоков, ученые выявили мутацию в гене FGFR. Открытие позволит разработать новый противоопухолевый препарат таргетной терапии для больных этим видом рака, что должно существенно усовершенствовать существующие методы лечения. Медики планируют начать клинические испытания препарата в следующем году.
По словам ученых, в Японии более 20 тыс. человек ежегодно заболевают раком желчных протоков, но методы лечения разработаны недостаточно, и прогноз пятилетней выживаемости составляет всего 20%.