Իրավունք 15:00 04/12/2013
Այսօր Ազգային ժողովում 45 կողմ և 56 դեմ հարաբերակցությամբ կուտակային պարտադիր կենսաթոշակային համակարգի մասին օրենքում պարտադիր բաղադրիչը 1 տարով հետաձգելու մասին ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացրած հարցը մերժվեց: Դեմ էին քվեարկել իշխանական կուսակցությունների ներկայացուցիչները` Հանրապետական և «Օրինաց երկիր» խմբակցությունները:
Օրենքի ընդդիմախոսները` «Ընդդեմ կենսաթոշակային 5% պարտադիր վճարի» նախաձեռնության անդամները, ովքեր առավոտվանից ԱԺ շենքի առջև բողոքի ակցիա էին կազմակերպել, պատրաստվում են դիմել Սահմանադրական դատարան: Նրանց է միանալու նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը:
ՄԻՊ մամլո խոսնակ Նաիրա Կարմիրշալյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ ՄԻՊ գրասենյակում արդեն իսկ քննարկվել է օրենքը և հայտնաբերել են առերևույթ հակասահմանադրական նորմեր: «Այս պահին մենք աշխատում ենք ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ պատշաճ հիմնավորումները մշակելու վրա: Այնուհետև մենք կքննարկենք ընդդիմախոսների հետ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը և կպատրաստենք միասնական հայցադիմում»,-փոխանցեց Նաիրա Կարմիրշալյանը:

Общество 17:13 04/12/2013
Парламент Армении сегодня проголосовал против отсрочки на год внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы. За отсрочку проголосовали 45 депутатов, против – 56, воздержавшихся нет.
Против проголосовали депутаты парламентских фракций правящей Республиканской партии Армении (РПА) и партии «Оринац еркир». Инициаторами внесения такой поправки в закон выступили фракции партий «Процветающая Армения» и «Наследие», Армянского национального конгресса (АНК) и АРФ «Дашнакцутюн».
Между тем, оппоненты данного закона – участники инициативы «Против обязательных пенсионных выплат», организовавшие еще сегодня утром акцию протеста у здания Национального Собрания Армении, собираются обратиться в Конституционный суд для рассмотрения конституционности ряда положений закона. К ним присоединится также офис омбудсмена Армении.
Как сообщила Panorama.am пресс-секретарь Защитника прав человека Наира Кармиршалян, в офисе омбудсмена уже обсуждался закон и выявлены антиконституционные нормы.
«По этой причине мы обсудим с оппонентами данного закона вопрос обращения в Конституционный суд и подготовим совместное исковое заявление», – сказала она.