Իրավունք 15:00 04/12/2013
Այսօր Ազգային ժողովում 45 կողմ և 56 դեմ հարաբերակցությամբ կուտակային պարտադիր կենսաթոշակային համակարգի մասին օրենքում պարտադիր բաղադրիչը 1 տարով հետաձգելու մասին ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացրած հարցը մերժվեց: Դեմ էին քվեարկել իշխանական կուսակցությունների ներկայացուցիչները` Հանրապետական և «Օրինաց երկիր» խմբակցությունները:
Օրենքի ընդդիմախոսները` «Ընդդեմ կենսաթոշակային 5% պարտադիր վճարի» նախաձեռնության անդամները, ովքեր առավոտվանից ԱԺ շենքի առջև բողոքի ակցիա էին կազմակերպել, պատրաստվում են դիմել Սահմանադրական դատարան: Նրանց է միանալու նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը:
ՄԻՊ մամլո խոսնակ Նաիրա Կարմիրշալյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ ՄԻՊ գրասենյակում արդեն իսկ քննարկվել է օրենքը և հայտնաբերել են առերևույթ հակասահմանադրական նորմեր: «Այս պահին մենք աշխատում ենք ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ պատշաճ հիմնավորումները մշակելու վրա: Այնուհետև մենք կքննարկենք ընդդիմախոսների հետ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը և կպատրաստենք միասնական հայցադիմում»,-փոխանցեց Նաիրա Կարմիրշալյանը:

Society 15:51 04/12/2013
The Armenian parliament rejected today the proposal to postpone for one year the introduction of compulsory accumulative pension system. The vote was 45 to 56. The proposal was submitted by the opposition parliamentary factions. The Republican Party of Armenia and Orinats Yerkir parliamentary factions voted against the proposal.
Members of civil initiative “Against compulsory pension payments” are holding a protest action near the Armenian parliament. They plan to apply to the Constitutional Court. Armenian Ombudsman’s Office will join them, Ombudsman’s spokesperson Naira Karmirshalyan told Panorama.am.
The Law on the Accumulative Pension System, which enters into force on January 1, 2014, stipulates that Armenian citizens born after 1974 must transfer 5% of their wages to a private pension fund.