ՍԾՏՀ գործարար խորհրդի նիստին թուրքական պատվիրակության ղեկավարը չի մասնակցել թունավորման պատճառով
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության գործարար խորհրդի վարչության 47-րդ նիստի ընթացքում քննարկվել են հարցեր, որոնք վերաբերում են տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացմանը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, ով հանդիսանում է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության գործարար խորհրդում հայաստանյան ներկայացուցիչը և նախագահող երկրի ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Երևանում մեկնարկել է ՍԾՏՀ գործարար խորհրդի վարչության 47-րդ նիստը, որի շրջանակներում ներկայացվել են ՍԾՏՀ գործարար խորհրդի գործունեության հաշվետվությունը, գործարար խորհրդի 2013 թ. բյուջեն, ինչպես նաև 2014 – 2015 թթ. բյուջեի կանխատեսումները, ՍԾՏՀ գործարար խորհրդի անդամների կողմից տարեկան ներդրումները և այլն:
Ա.Ղազարյանը նշեց, որ նիստի ընթացքում հայկական կողմն առաջարկել է, որպեսզի տնօրենների նիստին զուգահեռ տարին մեկ անգամ կազմակերպվեն տարածաշրջանային երկրների գործարարների համաժողովներ, ցուցահանդեսներ: Բացի այդ, առաջարկություն է հնչել ստեղծել տարածաշրջանային երկրների տուրիստական բիզնեսի ալյանս: «Այդ փորձը մենք արդեն ունենք Թուրքիայի հետ, հիմա ցանկություն կա այն ստեղծել նաև Սևծովյան երկրների համակարգում: Դա կարևոր է նրանով, որ ալյանսում մշակված առաջարկները գնում են արտաքին գործերի նախարարություններ, այնտեղից էլ` երկրի ղեկավարներին, և դառնում են ուղեցույց արտաքին տնտեսական քաղաքականությունը իրականացնելու համար»,- ասաց Ա.Ղազարյանը:
Ըստ նրա` նիստին մասնակցել են ՍԾՏՀ կազմակերպության 6 անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ: Ա.Ղազարյանի խոսքերով` թուրքական պատվիրակության ղեկավարը չի մասնակցել թունավորման պատճառով, սակայն նրա տեղակալները մասնակցում են նիստին: «Ուկրաինացիների գլուխը խառն է բոլորիս հայտնի գործողություններով, ուստի ներքաղաքական վիճակը թույլ չէր տա, որպեսզի բիզնեսը համակարգող պաշտոնյանները գային Հայաստան: Ինչ վերաբերում է Ալբանիային, ապա այն երևի մեր տարածաշրջանի հետ հետաքրքրություն չունի, այդ իսկ պատճառով էլ չեն մասնակցել»,- ասաց Ա.Ղազարյանը:
Այդուհանդերձ, ըստ նրա, տարօրինակ է վրացիների բացակայությունը. «Ես շատ խիստ եմ արձագանքելու, քանի որ մենք հարևան երկրներ ենք և շահագրգիռ ենք վերաբերվում մեկս մյուսին: Եւ հարևան երկրում անցկացվող նիստին Վրաստանի բացակայության իմաստը չեմ տեսնում: Իրենք մինչև վերջին պահն ասում էին գալիս ենք, ճանապարհին ենք, և եթե օրվա վերջ չհասնեն, ուրեմն մերկասառույցը չէր, որ նրանց խանգարում էր»:
Ա.Ղազարյանը հայտնեց, որ նիստի շրջանակներում ընդունել են բանաձև, որը կհնչեցվի հաջորդ տարի Սոֆիայում: Բանաձևի նպատակն է` ՍԾՏՀ գործարար խորհրդի վարչության նիստերին անդամ երկրները պարտադիր կերպով ապահովեն իրենց ներկայությունը:

«Прогул» главы делегации Турции на заседании Бизнес-совета ЧЭС в Ереване оказался уважительным. «Странно» отсутствие грузин
На открывшемся сегодня в Ереване 47-м заседании правления Бизнес-совета Черноморского экономического сотрудничества (ЧЭС) обсуждались вопросы касательно развития регионального сотрудничества в сфере экономики. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Арсен Казарян, который представлял на заседании председательствующую страну – РА.
Отметим, ранее отмечалось, что в ходе сегодняшнего заседания были представлены отчет деятельности Бизнес-совета Черноморского экономического сотрудничества, бюджет Бизнес-совета на 2013 год, прогнозы относительно бюджета на 2014-15гг., а также годовые вложения, осуществляемые членами Бизнес-совета ЧЭС. В повестке был также пакет предложений относительно торгово-экономического сотрудничества и взаимодействия между странами ЧЭС в сфере торговли и туризма.
По словам А. Казаряна, в ходе заседания армянская сторона предложила организовывать ежегодные выставки и бизнес-форумы с участием предпринимателей со всего региона. Кроме того, было озвучено предложение создать бизнес-альянс стран региона в сфере туризма.
«У нас уже есть такой опыт с Турцией, теперь имеется желание сформировать его также в системе стран Черноморского региона. Это важно потому, что разработанные альянсом предложения поступают в министерства иностранных дел, а оттуда – главам государств и становятся путеводителем во внешней политике», – сказал А. Казарян.
В заседании принимали участие представители шести стран ЧЭС. Ранее сообщалось об отсутствии представителей Азербайджана. Между тем, А. Казарян отсутствие на заседании главы делегации Турции объяснил пищевым отравлением, подчеркнув, что его заместители во встрече участвовали. «Прогул» украинских коллег он мотивировал напряженной внутриполитической ситуацией в Украине, а албанцев – небольшой заинтересованностью Албании в данном регионе.
Странным А. Казарян назвал отсутствие представителей Грузии. «Я намерен отреагировать на это очень жестко, ведь мы – соседние государства и заинтересованы друг в друге. Не вижу смысла в отсутствии представителей Грузии на заседании, которое проводится в соседней стране. Они до последнего момента говорили, что примут участие и уже выехали. Если к конце дня они не доберутся, то причиной их отсутствия будет отнюдь не препятствовавший им в пути гололед», – сказал А. Казарян.
По его словам, в ходе заседания была принята резолюция, которая будет оглашена на следующий год в Софии. Резолюция ставит целью обеспечить обязательную явку представителей стран ЧЭС на заседаниях правления Бизнес-совета данной организации.
Напомним, 25 июня 1992 г. в Стамбуле на первом саммите ЧЭС была подписана «Декларация о черноморском экономическом сотрудничестве», которая определила основные механизмы экономического взаимодействия государств Черноморского бассейна. Постоянными членами организации являются Армения, Албания, Азербайджан, Болгария, Греция, Грузия, Молдова, Россия, Румыния, Сербия, Турция, Украина. Статусом наблюдателя в ЧЭС располагают 13 стран: Австрия, Беларусь, Германия, Египет, Израиль, Италия, Польша, Словакия, США, Хорватия, Тунис, Франция, Чехия. 26 февраля 1993 года была учреждена Парламентская ассамблея ЧЭС (ПАЧЭС).