Եգիպտոսում հայտնաբերել են Թութանհամոնի քրոջ արձանիկը
Եգիպտական ոստիկանությունը հայտնաբերել է Թութանհամոնի քրոջ քանդակը, որը գողացվել էր Մալլավի քաղաքի թանգարանից այս տարվա օգոստոսին անկարգությունների ժամանակ: Այս մասին գրում է Բի-Բի-Սի-ն: Այդ ժամանակ գահընկեց նախագահ Մուրսիի կողմնակիցները հարձակվում էին թանգարանների, քրիստոնեական տաճարների և ոստիկանական բաժանմունքների վրա:
Իշխանությունների տվյալներով, օգոստոսին Մալլավիի թանգարանից ավելի քան հազար արվեստի գործ է գողացվել: Հաղորդվում է, որ իրավապահները թանկարժեք ցուցանմուշ են հայտնաբերել Կահիրեի սրճարաններից մեկի տիրոջ մոտ:
Ինչպես հաղորդել է թանգարանների պատասխանատու պաշտոնյան, 32 սանտիմետրանոց արձանիկը որոշակի վերականգնման կարիք ունի, բայց ընդհանուր առմամբ անվնաս է:

Культура 13:08 09/12/2013
Египетская полиция обнаружила изваяние сестры фараона Тутанхамона, похищенное в ходе беспорядков в августе нынешнего года из музея в городе Маллави, пишет русская служба BBC.
В то время сторонники свергнутого президента Мохаммеда Мурси устраивали нападения на музеи, христианские храмы и полицейские участки.
По данным властей, в середине августа из музея в Маллави было похищено свыше тысячи артефактов.
Сообщается, что детективы нашли ценнейший экспонат у владельца кофейни в каирском районе Хан эль-Халили.
Как заявил Ахмед Шараф, возглавляющий управление музеев Египта, 32-сантиметровая статуэтка нуждается в некоторой реставрации, однако в целом не пострадала.