Պաշտոնական Երևանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր ճանապարհային քարտեզ է առաջարկել թուրքերին
ՀՀ արտգործնախարարության «Առավոտ»-ի աղբյուրը պնդում է, որ Հայաստանը մշակել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր ճանապարհային քարտեզ, որը փակ խողովակներով 10 օր առաջ փոխանցվել է անձամբ Ահմեդ Դավութօղլուին:
«Ակնհայտ է, որ «զրո խնդիր հարևանների հետ» կարգախոսով սկսած և ներկա դրությամբ «լուրջ խնդիրներ բոլոր հարևանների հետ» իրողության հասած Էրդողանի կառավարությունը միջազգային հարթակներում դիմագիծը փրկելու մեծ խնդիր ունի, և, ըստ էության, դեմ չի եղել Հայաստանի կողմից առաջադրված ճանապարհային քարտեզը գաղտնիության պայմաններում լրջորեն քննության առնելու: Նույն աղբյուրը պնդում է, որ ճանապարհային քարտեզը երեք կոնկրետ հանգրվանի մասին է.
1.Թուրքիան հրապարակավ ընդունում է Հայոց ցեղասպանության փաստը, իր պատասխանատվությունը և ապաշխարում աշխարհասփյուռ հայության առջև
2.անհապաղ բացում է Հայաստան-Թուրքիա սահմանը և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատում Հայաստանի հետ,
3. դրանից հետո ԼՂՀ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Թուրքիան կարողանում է հանդես գալ խաղաղարար ջանքերով և իրավունք է ստանում հասարակական ծրագրեր իրականացնել պատերազմի հռետորության վերահսկման, սահմանային միջադեպերի կանխման, դիպուկահարների հետ քաշման և հասարակություններին խաղաղության պատրաստման ոլորտներում:
Ենթադրվում է, որ Դավութօղլուի երևանյան այցի շրջանակներում նա հնարավորություն կունենա Էդվարդ Նալբանդյանին տեղեկացնել պաշտոնական Անկարայի դիրքորոշումը Հայաստանի կողմից առաջ քաշված ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ»,-գրել է թերթը:

Пресса дня 10:00 10/12/2013
«Аравот»: Официальный Ереван предложил Анкаре новую «дорожную карту» по нормализации армяно-турецких отношений
Источник газеты «Аравот» в МИД Армении утверждает, что Армения разработала новую «дорожную карту» по нормализации армяно-турецких отношений, которая 10 дней назад по скрытым каналам была передана лично министру иностранных дел Турции Ахмету Давутоглу.
«Ясно, что правительство Эрдогана, начавшее свой путь с лозунга „ноль проблем с соседями”, однако в реальности достигшее „серьезных проблем со всеми соседями” столкнулось с серьезной задачей – спасти свой имидж на международной арене и, по сути, не выступало против серьезного рассмотрения предложенной Арменией „дорожной карты” в условиях секретности. Источник пишет, что «дорожная карта» касается трех конкретных пунктов:
1. Турция публично признает факт Геноцида армян, свою ответственность и выражает раскаяние содеянном перед армянским народом;
2. немедленно открывает армяно-турецкую границу и устанавливает дипломатические отношения с Арменией;
3.  затем в вопросе урегулирования карабахского конфликта Турция прикладывает миротворческие усилия, получив право осуществлять общественные программы в деле предотвращения возобновления милитаристской риторики и приграничных инцидентов, отвода снайперов, а также подготовки общества к миру.
Предполагается, что в рамках визита Давутоглу в Ереван у него будет возможность известить главу МИД Армении Эдварда Налбандяна о позиции официальной Анкары относительно предложенной Арменией „дорожной карты”»,– пишет газета.