Թուրք պաշտոնյաները հերքում են Դավութօղլուի` Հայաստանում հատուկ առաջարկով հանդես գալու մասին թուրքական մամուլի տարածած լուրերը
Թուրք պաշտոնյաները հերքում են խոսակցություններն այն մասին, թե մեծ սպասելիքներ կան Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուի` Հայաստան կատարելիք այցից: Բայց միևնույն ժամանակ նրանք նշել են, որ ապագայում հարաբերությունները Հայաստանի հետ կարգավորելու հնարավորություն կա: Այս մասին է հայտնում է թուրքական «Hurriyet Daily News» պարբերականը:
«Եթե անգամ այս այցելությունը կոնկրետ արդյունքներ չունենա, այն կարելի է դիտարկել որպես շրջադարձային, քանի որ սա 4 տարվա ընթացքում Թուրքիայի արտգործնախարարի առաջին այցելություն է լինելու Երևան: Դեկտեմբերի 12-ին կայանալիք այցը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության հանդիպման շրջանակներում է, ուստի այն երկկողմանի նախաձեռնություն չէ»:
«Hürriyet Daily News»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով թուրքական լրատվամիջոցներում տարածված լուրերին, թե Թուրքիան պատրաստվում է Հայաստանի հետ սահմանները բացելու դիմաց ինչ-որ առաջարկ կատարել, թուրք պաշտոնյաները մասնավորապես նշել են. «Մենք չեք գնում այնտեղ ինչ-որ հատուկ առաջարկներով: Դա կլինի սխալ և անխոհեմ»:
Միջանկյալ նշենք, որ նախօերին թուրքական «Աքշամ» թերթը տեղեկություն էր տարածել այն մասին, որ Անկարան արտգործնախարար Դավութօղլուի միջոցով Հայաստանին առաջարկելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում քայլ կատարել և հրաժարվել Ղարաբաղին հարակից 7 շրջաններից գոնե 2-ից, ինչի դիմաց էլ Թուրքիան կբացի հայ-թուրքական սահմանը:
Խոսելով Սևծովյան տնտեսական համագործակցության հանդիպման շրջանակներում Դավութօղլու-Նալբանդյան հնարավոր երկկողմանի հանդիպման մասին` թուրք պաշտոնյաները նշել են. «Եթե այդպիսի երկկողմանի հանդիպում կայանա, մենք կներկայացնենք տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու, այդ թվում մեր երկկողմանի հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված մեր տեսանկյունը»:
Պարբերականը նաև նշում է, որ Թուրքիայի արտգործնախարարը չի պատրաստվում այցելել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Պարբերականի վերլուծաբաններից Սեմիհ Իդիզն իր հոդվածներից մեկում նշում է, թե կարծիք կա, որ Թուրքիան փորձում է մեղմել իրավիճակը` ակնկալելով, որ 2015-ին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, դիվանագիտական ճնշումները Թուրքիայի վրա կարող են ավելի սաստկանալ:

Region 16:45 10/12/2013
Officials in Ankara have cautioned against high expectations for Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s upcoming visit to estranged neighbor Armenia, but indicated that there was a chance for “normalization” to follow in the future, the Hurriyet Daily News reported.
Even if it does not yield any concrete outcomes, the trip will still mark a watershed, as it will be Davutoglu’s first visit to Yerevan since the failure of efforts to normalize ties four years ago.
Turkish officials, speaking to the Hürriyet Daily News on Dec. 9, said it was still not clear whether Davutoğlu and his Armenian counterpart, Edward Nalbandian, would hold a bilateral meeting on the sidelines of the BSEC gathering.
“We are not going there with a specific proposal,” a senior Turkish diplomat told the Daily News, in an apparent reference to several news reports in the Turkish media suggesting that Turkey would offer a proposal to the Armenian side in exchange for reopening the border. “Furthermore, such a proposal would also be premature and wrong,” added the diplomat, speaking on condition of anonymity.
“However, if such a bilateral meeting takes place, we will explain our vision with regard to regional peace, including normalization of our bilateral relations. Then, the steps that could be taken may come on the scene,” he said.
Meanwhile, officials also said Davutoğlu had no plans to visit the Armenian Genocide Memorial while on the visit to Yerevan.
“The minister is going to Yerevan within the framework of a BSEC meeting. Visiting the monument is not on his agenda,” the diplomat said.
The need for such an explanation came from reported remarks by Armenian Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan, who recently recommended that Davutoglu “visit the Armenian Genocide Memorial to pay a silent tribute to the memory of the victims.”