Քաղաքական 15:06 10/12/2013
«Դեկտեմբերի 12-ին Սևծովյան տնտեսական կազմակերպության հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանելու Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն:
Այցի կապակցությամբ ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական և երիտասարդական միությունները նախաձեռնում են բողոքի ցույց Թուրքիայի և համաշխարհային հանրությանը հիշեցնելու, որ մենք պահանջում ենք ճանաչում և հատուցում:
ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական և երիտասարդաական միությունները հայտնում են, որ ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական և երիտասարդական միությունները այս ցույցով իրենց բողոքն են արտահայտում՝ ասելով STOP ցեղասպանությանը, STOP ուրացմանը, STOP պատմության խեղաթյուրմանը, STOP անարդարությանը:
«Մենք նպատակ ունենք Թուրքիային հիշեցնելու, որ Հայաստանը և հայությունը պահանջներ ունեն Թուրքիայից և քանի դեռ Թուրքիայի իշխանությունները չեն գիտակցում, որ հարկավոր է օր առաջ ճանաչել հայոց ցեղասպանությունը, այն Ճանաչելու և հետևանքների հատուցման պատասխանատվությունը թողնում են իրենց ապագա սերունդների վրա»,-ասված է տարածած հայտարարության մեջ:
ՍԴՀԿ «Սարգիս Տխրունի» ուսանողական-երիտասարդական միությունը ևս նախատեսում է խաղաղ բողոքի ակցիա իրականացնել Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի դիմաց՝ ընդդեմ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի այցի և այդ երկրի հայատյաց ու հակահայ գործողությունների:

Политика 16:04 10/12/2013
12 декабря министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу прибудет в Армению с целью участия в саммите министров иностранных дел стран-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества.
В связи с визитом министра студенческий союз АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) «Никол Агбалян» и Молодежный союз АРФД проведут акцию протеста с целью напомнить Турции и мировому сообществу о том, что мы требуем признания и компенсации.
Студенческий союз АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) «Никол Агбалян» и Молодежный союз АРФД сообщают, что цель акции – сказать STOP геноциду,  STOP искажению истории, STOP несправедливости.
«Мы имеем целью напомнить Турции, что у Армении и армянского народа имеются требования к Турции и до тех пор, пока власти Турции не осознают, что необходимо как можно быстрее признать Геноцид армян, они оставляют ответственность за признание и компенсацию последствий за будущими поколениями»,– говорится в заявлении.
Студенческий молодежный союз «Саркис Тхруни» также планирует провести у здания гостиницы «Armenia Marriott» мирную акцию протеста против визита министра иностранных дел Турции и армяноненавистнических действий этой страны.