Քաղաքական 16:31 13/12/2013
«Ի՞նչ կարող է տալ Հայաստանը Մաքսային միությանը: Շատ է հնչում նման հարց հենց ռուս քաղաքագետների կողմից: Հնարավոր պատասխաններից մեկը կարող է լինել՝ Հայաստանի մասնակցությունը քաղաքական երանգներով տնտեսական ձևի համագործակցային պռոեկտը դարձնում է ավելի հետաքրքիր, ինչպես նաև՝ տալիս է զարգացման հեռանկարներ»,- Կովկասի ինստիտուտում կայացած բաց հասարակական բանավեճի ժամանակ նման դիտարկում արեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն, դոկտոր պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մարկարովը:
Խոսելով Ասոցացման համաձայնագրի ու Մաքսային միության մասին, նա նշեց, որ Հայաստանի բնակչության մեծ մասի կարծիքով ավելի կարևոր է գազի գնի պահպանումը, քան ինչ-որ ոչ այնքան տեսանելի ու հեռու գտնվող բարիքները:
Նրա ներկայացրած սոցհարցման տվյալների համաձայն, հարցվածների մեծ մասը ցանկանում է համագործակցել Ռուսաստանի հետ, արդյունաբերության ոլորտում նույնպես նախընտրում են ՌԴ-ի հետ համագործակցել, մինչդեռ մարդու իրավունքների, գիտության ոլորտում՝ Եվրամիության:

Politics 17:36 13/12/2013
Director of the Armenian office of the Institute of CIS Countries, political scientist Alexander Markarov, speaking about the EU Association Agreement and the Customs Union, said during a public debate on Friday that for most of the Armenian population, the maintenance of the gas price is more important than less visible and farther issues.
According to him, opinion poll data show that the majority of respondents favor cooperation with Russia, including in the field of industry.
Meanwhile, he noted, most of the respondents said they would like to cooperate with the European Union in the fields of human rights and science.