Քաղցկեղը շարունակում է գրոհել. 2012թ-ին աշխարհում 8.2 մլն մարդ մահացել է քաղցկեղից
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վերջին տվյալների համաձայն, 2012թ-ին ամբողջ աշխարհում օնկոլոգիական հիվանդությունների նոր դեպքերը կազմել են 14.1 մլն, իսկ քաղցկեղից մահացածների թիվը անցած տարի կազմել է 8.2 մլն: «Ռոսբալտ» գործակալությունը, որ բերում է այս թվերը, հիշեցնում է, որ 2008թ-ին այս ցուցանիշները ավելի ցածր էին` քաղցկեղ ախտորոշում տրվել էր 12.7 մլն մարդու, իսկ մահացել էին օնկոլոգիայից 7.6 մլնը:
Անցած տարի ամենատարածվածը թոքերի քաղցկեղն էր` 1.8 մլն դեպք, կրծքագեղձի քաղցկեղը` 1.7 մլն դեպք և ուղիղ աղիքի` 1.4 մլն դեպք: Ամենամահացու հիվանդությունները, որ ամենից շատ մարդու կյանք են խլել , թոքերի, լիարդի և ստամոքսի քաղցկեղն է:

Общество 11:46 13/12/2013
Количество смертей людей от заболеваний, связанных с раком, увеличилось в мире в 2012 году до 8,2 млн., а всего у 14,1 млн. человек были диагностированы подобные заболевания. Как сообщает ИТАР-ТАСС, такие данные приводятся в докладе, распространенном 12 декабря Международным агентством по изучению рака.
Для сравнения, в 2008 году от раковых заболеваний в мире умерли 7,6 млн. человек, а страшный диагноз был поставлен 12,7 млн. человек.
Эксперты организации прогнозируют, что к 2025 году в результате старения населения Земли, онкологические заболевания ежегодно будут диагностироваться у 19,3 млн. человек.
Отмечается также, что наиболее часто в прошлом году встречался рак лёгкого (1,8 млн. случаев или 13%), груди (1,7 млн., 11,9%) и прямой кишки (1,4 млн., 9,7%). Чаще же всего люди умирали от рака лёгкого (19,4%), печени (9,1%) и желудка (8,8%).