Մեկնարկել է Հայաստանի նկարիչների միության 18-րդ համագումարը
Մեկնարկել է Հայաստանի նկարիչների միության 18-րդ համագումարը: Օրակարգում միության վերջին հինգ տարիների գործունեության վերաբերյալ նախագահի զեկույցն է: Համագումարին ողջույնի խոսք է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով բեղումնավոր աշխատանք է մաղթել:
Այսօր նկարիչների միությունը նոր նախագահ կընտրի: Այս պահին առաջադրման մասին պաշտոնապես հայտարարել է գործող նախագահ Կարեն Աղամյանը, ով վերջին 15 տարիներին ղեկավարում է կառույցը. երեք անգամ վերընտրվել է այդ պաշտոնում:
Նշենք, որ ավելի վաղ որպես միության նախագահի թեկնածու շրջանառվում էին մի քանի անուններ` Կարեն Աղամյան, Արմեն Աթայան, Հաղթանակ Շահումյան, Ռուբեն Այվազյան:
ՀՀ վաստակավոր նկարիչ, 1977-89-ին Երևանի գլխավոր նկարիչ Հաղթանակ Շահումյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ ինքն անձնապես որևէ մտադրություն չունի առաջադրել իր թեկնածությունը միության նախագահի պաշտոնում, եթե, իհարկե, իր նկարիչ ընկերները նման առաջարկով չդիմեն իրեն:

Культура 11:45 16/12/2013
В Ереване открылся 18-й съезд Союза художников Армении. В повестку съезда включен доклад председателя союза о деятельности структуры за последние пять лет. Свое приветствие участникам съезда направил президент Армении Серж Саргсян, пожелав им плодотворной работы.
Отметим, что сегодня на съезде будет избран и новый председатель союза. На данный момент о выдвижении кандидатуры официально заявил действующий председатель Союза Карен Агамян, который возглавляет союз в течение последних 15 лет и трижды был избран на эту должность.
Ранее уже назывались имена возможных кандидатов на эту должность: Карен Агамян, Армен Атаян, Ахтанак Шаумян, Рубен Айвазян.
Заслуженный художник РА Ахтанак Шаумян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал, что лично у него каких-либо намерений выдвигать свою кандидатуру на эту должность нет, но он не исключил такой возможности при условии, если его об этом попросят коллеги.