Քաղաքական 13:09 16/12/2013
Այսօր սպասվում է ԼՂ խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը Երևան: ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ Երևանում նախատեսված են միջնորդների հանդիպումները ՀՀ նախագահի ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Երեկ նրանք Ադրբեջանում էին: Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերին տարածաշրջան սպասվող այցի մասին հայտնի էր ավելի վաղ: ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջի հաղորդմամբ, արդեն 2014-ի սկզբին նախատեսվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյարովը համաձայնվել են Մինսկի խմբի շրջանակներում հանդիպել 2014 թ-ի սկզբին՝ ամենաբարձր մակարդակով հետագա բանակցությունները կազմակերպելու նպատակով: Նախարարներն ընդգծել են, որ տարածաշրջանի ժողովուրդներն ակնկալում են և արժանի են տևական ժամանակ ընթացող հակամարտության լուծմանը, ինչպես նաև իրենց երախտագիտությունն են հայտնում համանախագահող երկրներին միջնորդական առաքելության համար», - ասված է հայտարարության տեքստում»,-դեկտեմբերի 5-ին Կիևում կայացած հանդիպումից հետո նման հայտարարությամբ էին հանդես եկել միջնորդները:
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունել

Политика 13:54 16/12/2013
Сегодня, 16 декабря, ожидается визит в Ереван сопредседателей Минской группы ОБСЕ, занимающихся урегулированием карабахского конфликта. Об этом сообщил Panorama.am пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
По его словам, в Ереване запланированы встречи сопредседателей МГ ОБСЕ с президентом Армении Сержем Саргсяном и министром иностранных дел РА Эдвардом Налбандяном.
Отметим, накануне сопредседатели посетили Баку.
Следует сказать, что о предстоящем региональном визите сопредседателей МГ ОБСЕ было известно заранее. А как сообщается на официальном сайте ОБСЕ, уже в начале 2014 года планируется встреча глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова.
«Министры иностранных дел Армении и Азербайджана условились встретиться вновь в начале 2014 года под эгидой сопредседателей Минской группы для подготовки дальнейших переговоров на высшем уровне. Министры отметили, что население региона ожидает и заслуживает прогресса в урегулировании конфликта, который слишком затянулся. Министры дали высокую оценку посреднической роли стран-сопредседателей», – говорится в совместном заявлении глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и министров иностранных дел Армении и Азербайджана по итогам состоявшейся 5 декабря в Киеве встречи.