Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է ադրբեջանական կողմի կրակի հետևանքով հայ զինծառայողի մահվան վրա
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, Վիենայում նոյեմբերի 19-ին կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների հանդիպման և Կիևում դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցությունների համատեքստում զրույցի ընթացքում շարունակվել են քննարկումները ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը առաջ մղելու վերաբերյալ:
Հայաստանի արտգործնախարարը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է Տավուշի մարզի սահմանային գոտում ադրբեջանական կողմից արձակած կրակի հետևանքով դեկտեմբերի 14-ին հայ զինծառայողի մահվան վրա:
Նախարարն ընդգծել է, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների կողմից բազմիցս հնչող հրադադարի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին կոչերին, հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Արցախի միջև շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի մշտական խախտումների զոհ են դառնում ոչ միայն զինծառայողներ, այլև քաղաքացիական անձինք, գնդակոծվում են քաղաքացիական օբյեկտներ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ նման սադրանքները խոչընդոտում են խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ համանախագահների և Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը:
Հանդիպմանը արծարծվել է հաջորդ տարեսկզբին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների նոր հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը:

Комментарии 16:00 16/12/2013
Глава МИД Армении обратил внимание сопредседателей МГ ОБСЕ на факт гибели армянского военнослужащего от огня противника
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Жака Фора, Джеймса Уорлика и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе беседы в контексте прошедшей 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана и  состоявшихся 4 декабря в Киеве переговоров глав МИД Армении и Азербайджана продолжились обсуждения вокруг продвижения процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.
Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на факт гибели армянского военнослужащего 14 декабря в результате огня азербайджанской стороны в приграничной зоне Тавушской области.
Глава МИД подчеркнул, что несмотря на неоднократные призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о необходимости укрепления режима прекращения огня, жертвами постоянных случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана становятся не только военнослужащие, но и гражданские лица, обстреливаются гражданские объекты.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что подобные провокации препятствуют усилиям сопредседателей и Армении в направлении мирного урегулирования конфликта.
На встрече также обсуждалась также возможность организации новой встречи глав МИД Армении и Азербайджана в начале следующего года.