Քաղաքական 13:20 17/12/2013
«Ռուս-բելառուսական ռազմավարական հարաբերությունների կառուցումը բելառուս ժողովրդի քաղաքակրթական ընտրությունն է և մենք շարունակելու ենք համագործակցել Ռուսաստանի հետ նաև հետագայում: Եթե Հայաստանը ռազմավարական հարաբերություններ է կառուցում Ռուսաստանի հետ, ապա Հայաստանը Բելառուսի համար նույնպես դառնում է քաղաքակրթական և ռազմավարական դաշնակից»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով հայ-բելառուսական հարաբերություններին՝ ՀՀ-ի Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշման ենթատեքստում ասաց Բելառուսի Եվրոպական ինտեգրացիայի կենտրոնի տնօրեն Յուրի Շևցովը:
Նա նշեց, որ Բելառուսը փոքր երկիր է և Մինսկը ցանկանում է, որպեսի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում լինի խաղաղություն: «Մինսկը ժամանակին դարձել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևավորման, այսինքն խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման վայր»,-նշեց Յ. Շևցովը:
Իր հերթին, ՌԴ Հասարակական-քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Վլադիմիր Եվսեևը անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին նշեց, որ Թուրքիան ժամանակին աջակցել էր Սիրիայի ազատ բանակին, սակայն այսօր Սիրիայի ազատ բանակը քայքայվում է և Անկարային ձեռնտու չէ աջակցել ծայրահեղականներին: «Հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելը չի խանգարում հայ-թուրքական ապրանքաշրջանառությունը՝ Վրաստանի սահմանով»,-նշեց Վ. Եվսեևը:
Նրա խոսքերով, Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան հետաքրքված չեն Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսմամբ:
«Եթե Ղարաբաղում պատերազմ է սկսվում, ապա պատերազմի մեջ են ներքաշվում նաև Թուրքիան և Ռուսաստանը, այսինքն սկսվում է տարածաշրջանային պատերազմ»,-հավելեց Եվսեևը:

Политика 13:45 17/12/2013
«Построение стратегических отношений между Россией и Беларусью является выбором белорусского народа, и мы продолжим сотрудничать с Россией и в будущем. Если Армения строит стратегические отношения с Россией, то она становится стратегическим союзником и для Беларуси»,– заявил на встрече с журналистами белорусский политолог, директор Центра по проблемам европейской интеграции Юрий Шевцов.
По его словам, Беларусь хочет установления мира в регионе Южного Кавказа. «Именно в Минске была сформирована Минская группа ОБСЕ, то есть этот город стал местом укрепления безопасности и мира»,– отметил политолог.
В свою очередь, директор Центра общественно-политических исследований Владимир Евсеев, касаясь региональных проблем, подчеркнул, что Турция в свое время содействовала Свободной сирийской армии, однако сегодня эта армия терпит крах и Анкаре не выгодно содействовать радикалам. «Тот факт, что армяно-турецкая граница остается закрытой, не препятствует товарообороту между Арменией и Турцией через границу Грузии»,– считает политолог.
По словам Евсеева, Россия, Иран и Турция не заинтересованы в возобновлении войны в Карабахе. «Если в Карабахе начнется война, то в нее будут вовлечены и Турция, и Россия, то есть начнется региональная война»,– добавил он.