Հասարակություն 20:13 17/12/2013
ԼՂՀ նախագահը համանախագահների հետ խոսել է Ադրբեջանի ագրեսիվ ու ապակառուցողական քաղաքականության դադարեցման մասին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին /ՌԴ/, Ժակ Ֆորին /Ֆրանսիա/, Ջեյմս Ուորլիքին /ԱՄՆ/ և նրանց ուղեկցող անձանց: Ինչպես տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հարաբերությունների խաղաղ կարգավորումը և ուժային տարբերակների բացառումը:
Նախագահ Սահակյանը գործընթացի առանցքային նախապայմաններից է համարել պաշտոնական Ստեփանակերտի լիիրավ մասնակցությամբ բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնումը և Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ ու ապակառուցողական քաղաքականության դադարեցումը:
Հանդիպմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Политика 20:30 17/12/2013
Президент НКР Б. Саакян обсудил с сопредседателями Минской группы ОБСЕ ряд вопросов по карабахскому урегулированию
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял сегодня сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Жака Фора (Франция), Джеймса Уорлика (США) и сопровождающих их лиц. Подробности передает пресс-служба президента НКР.
Согласно сообщению, на встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся урегулирования карабахского конфликта и региональных процессов. Обе стороны отметили важность мирного урегулирования азербайджано-карабахских отношений и исключения силового варианта решения проблемы.
Президент Б. Саакян назвал восстановление полноценного переговорного формата с полноправным участием Степанакерта и прекращение агрессивной и деструктивной политики Азербайджана одним ключевыми предусловиями процесса.
На встрече присутствовали министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик, другие должностные лица.