Քաղաքական 13:06 17/12/2013
«ԱՄՆ-ը երբեք ամբողջովին չի վերացնի պատժամիջոցները Իրանի նկատմամբ, այլ Վաշինգտոնը կարող է միայն որոշակիորեն մեղմել պատժամիջոցները Թեհրանի նկատմամբ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ադրադառնալով Երևանում կայանալիք «Անվտանգությունը և համագործակցությունը Հարավային Կովկասում» միջազգային համաժողովին ասաց ՌԴ-ի Հասարակական-քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Վլադիմիր Եվսեևը:
Նա նշեց, որ խոշոր պատժամիջոցները Իրանի վրայից չեն հանվել՝ շարունակում են գործել պատժամիջոցները իրանական նավթի նկատմամբ: «Իրանական միջուկային խնդրի հանգուցալուծման մասին դեռևս վաղ է խոսել և իրանական միջուկային խնդրի ռազմական լուծումը՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից դեռևս մնում են օրակարգում»,-նշեց Վ. Եվսեևը:
Նրա խոսքերով, ԱՄՆ-ի տարածաշրջանային դերակատարությունը նվազում է, ինչը զգում են նաև Ծոցի երկրներում և առաջին հերթին Սաուդյան Արաբիայում:
Վ. Եվսեևը անդրադառնալով Հարավային Կովկասի անվտանգության խնդիրներին նշեց, որ Հարավային Կովկասում պետք է անվտանգություն ապահովել հենց այսօր, այլ ոչ թե հարյուր տարի հետո: «Ես ուրախ եմ, որ Ռուսաստանը սկսել է ավելի ակտիվ դերակատարում ստանձնել Հարավային Կովկասում և խորացնել հարաբերությունները ՀՀ-ի հետ»,-հավելեց Վ. Եվսեևը:

Комментарии 15:59 17/12/2013
«США никогда полностью не отменят санкции в отношении Ирана: Вашингтон лишь может в некоторой степени смягчить санкции в отношении Тегерана»,– об этом заявил на встрече с журналистами в рамках международного форума «Безопасность и сотрудничество на Южном Кавказе» директор Центра общественно-политических исследований Владимир Евсеев.
По его словам, крупные санкции в отношении Ирана не были отменены и все еще продолжают действовать санкции на иранскую нефть. «Пока еще рано говорить об урегулировании иранской ядерной проблемы и силовое решение проблемы остается в повестке США и Израиля», – отметил политолог.
Владимир Евсеев добавил, что роль США в регионе постепенно ослабевает, а это ощущают страны Персидского залива и в первую очередь Саудовская Аравия.
Касаясь проблем безопасности на Южном Кавказе, Владимир Евсеев заявил, что безопасность в регионе необходимо обеспечить именно сегодня. «Радует тот факт, что Россия начала выполнять более активную роль в регионе Южного Кавказа и стала углублять отношения с Арменией»,– добавил он.