Քաղաքական 12:48 19/12/2013
Այսօր Երևանում Սիրիայի դեսպանատանը տեղի է ունեցել հանդիպում Հայաստանում Սիրիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իսսամ Նայալի և Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության Հայաստանի վարչության ատենապետ Նարեկ Գալստյանի միջև:
ՍԴՀԿ մամլո դիվանի հաղորդմամբ, հանդիպման ընթացքում պարոն Նայալը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին Սիրիայի հարցում ունեցած հավասարակշիռ վերաբերմունքի համար, ինչպես նաև ընդգծել է Սիրիայում բնակվող հայերի դերն այդ երկրում խաղաղության ամրապնդման հարցում:
ՍԴՀԿ ատենապետն ընդգծել է իրենց համար Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանման, ինչպես նաև եղբայրական երկրում խաղաղության հաստատման կարևորությունը:
Խոսելով տարածաշրջանային խնդիրների մասին՝ Նարեկ Գալստյանն իր խոսքում նկատել է, որ Սիրիայում խաղաղության հաստատմանը դեմ է հատկապես Թուրքիան, ինչպես նաև հիշեցրել է, որ միջազգային մամուլում բազմիցս նշվել է այն փաստը, որ Թուրքիան ամեն ինչ անում է, որպեսզի Սիրիայում քրիստոնյաներ ու հատկապես հայեր չմնան, հայկական համայնքը վերանա:
«Խոսակցություններ կան, որ որոշ թուրքական կազմակերպությունները գլխագին են նշանակել ամեն մի սպանված հայի համար»,-նշել է ՍԴՀԿ ատենապետը:
ՀՀ-ում Սիրիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը հույս է հայտնել, որ շուտով Սիրիայում խաղաղություն կվերահաստատվի, և Սիրիայի ու Հայաստանի մեջ կվերականգնվեն երբեմնի աշխույժ և սերտ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կապերը:

Topic of the day 18:03 19/12/2013
Chairman of the Social Democrat Hunchakian Party (SDHP) Narek Galstyan met with Syrian Charge D’Affaires in Armenia Issam Nayal at the Syrian Embassy in Yerevan, the press service of SDHP reported.
Issam Nayal conveyed his gratitude to Armenia and the Armenian people for a balanced approach to the Syrian problem and stressed the role of Syrian Armenians in reinforcing peace in the country.
Narek Galstyan for his part stressed the importance of maintaining the territorial integrity of Syria as well as establishing peace in the fraternal country.
Referring to regional problems, Narek Galstyan said that Turkey hinders establishment of peace in Syria. He noted that the international media have repeatedly said that “Turkey does everything possible so that no Christians, particularly Armenians, will remain in Syria.”
Narek Galstyan also said that rumors circulate that “some Turkish organizations have offered a reward for each killed Armenian.”
Issam Nayal expressed hope that peace will be established in Syria soon and intensive political, economic and cultural ties will resume between Yerevan and Damascus.