Թուրք վերլուծաբանի համոզմամբ` Թուրքիան ձախողել է իր արտաքին քաղաքականությունը
«Մահմեդական աշխարհում ակտիվ խաղացողի դեր ստանձնելու հարցում անհաջողության մատնված Թուրքիան հիմա էլ ուղղվել է դեպի Հայաստան ու Հունաստան»: Նման տեսակետ է հայտնել թուրքական «Յենի մեսաժ» թերթի վերլուծաբան Մուհարրեմ Բայրաքթարը:
Ըստ նրա` Անկարան հավանաբար մտածել է, թե իսլամական աշխարհում ոչինչ չստացվեց, թեկուզ թող քրիստոնյա աշխարհում ինչ-որ բան ստացվի: Բայց այդտեղ ևս Անկարան տխուր արդյունքի դեմ հանդիման եղավ: Անդրադառնալով Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուի երևանյան այցին` Բայրաքթարը հստակ նշում է, որ հայկական կողմը Թուրքիայից պահանջում է տեր մնալ ցյուրիխյան արձանագրություններում դրած ստորագրությանը:
«Իսկ այդ արձանագրությունները Թուրքիային նստեցնելու են ցեղասպանություն գործած մեղավորի աթոռին ու Հայաստանի առաջ ճանապարհ են բացելու հատուցման և տարածքային պահանջների համար»,- մեկ այլ սյունակագիր տկն Գյուլսերեն Այթաշի խոսքերն է մեջբերում հոդվածագիրը:
Բայրաքթարը հիշեցնում է 2013-ի ապրիլին Թուրքիայի խորհրդարան ուղարկված Այթաշի նամակի մասին և կոչ անում իշխանություններին ականջալուր լինել դրան: Նշյալ նամակում շարադրված են եղել անհրաժեշտաբար իրականացվելու ենթակա 4 պահանջ:
1. Հետ կանչել արձանագրությունները Թուրքիայի խորհրդարանից և չեղյալ հայտարարել:
2. Կատարել հարկ եղած սահմանադրական փոփոխություններ միջազգային պայմանագրերի բնույթը Թուրքիայի սահմանադրության հետ հակասության չմտնցելու համար:
3. Այդուհետև Հայաստանի հետ ստորագրվելիք ցանկացած պայմանագրի տեքստում ամրագրել մի կետ, ըստ որի, այդ պայմանագիրը չպետք է կիրառվի կամ մեկնաբանվի 1921-ին կնքված Կարսի պայմանագրին հակառակ:
4. Ի պատասխան այն երկրների խորհրդարանների, որոնք կընդունեն Հայոց ցեղասպանության բանաձև, Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովը (ԹԱՄԺ - TBMM) իր հերթին պետք է նրանց դատապարտող օրինագծեր ընդունի:

Политика 16:06 20/12/2013
Внешняя политика Анкары терпит фиаско как в исламском мире, так и в христианском. «Диагноз» турецкого аналитика
«Турция, столкнувшаяся с неудачей в своих устремлениях получить активную роль в мусульманском мире, теперь решила задействовать свою политику в направлении Армении и Греции». Такое мнение выразил аналитик турецкой газеты «Ени месаж» Муаррем Байрактар.
По его словам, Анкара, по всей вероятности, считает, что потерпела фиаско в исламском мире, и теперь надеется добиться успехов в христианском мире, однако и тут результаты политики Анкары печальные. Касаясь визита главы МИД Турции Ахмета Давутоглу в Ереван, Байрактар заявил, что армянская сторона требует от Турции оставаться верной своим обещаниям, изложенным в Цюрихских протоколах.
«Эти протоколы заставят Турцию столкнуться лицом к лицу с прошлым, признать вину за геноцид, а для Армении проложат путь для предъявления территориальных требований и требования выдачи компенсации», –цитирует издание слова аналитика Гюльсерен Айташ.
Байрактар напомнил и о письме Айташ, направленном в парламент Турции в апреле 2013 года, и призывает властей следовать требованиям, изложенном в письме. В вышеупомянутом письме перечислены четыре требования, которые должны быть выполнены:
1. Отозвать протоколы из парламента Турции и признать их недействительными;
2. Осуществить необходимые конституционные изменения во избежание противоречий между международными договорами и конституцией Турции;
3. Включить в текст договора, который будет подписан с Арменией, пункт, согласно которому этот документ не должен быть выполнен или интерпретирован вопреки подписанному в 1921 году Карсскому договору;
4. Парламент Турции должен принять законопроекты, осуждающие страны, законодательные органы которых примут резолюцию о признании Геноцида армян.