ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր. Հայ Առաքելական եկեղեցին Իրանում շուրջ 100 հազար հետևորդ ունի
«Իրանահայերի 40 տոկոսը Հայոց Ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայերի ժառանգներն են»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը:
Հայազգի պատգամավորը, անդրադառնալով Իրանի կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ իրանահայերի իրավունքներին, մասնավորապես նշել է. «Բարեբախտաբար կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանվել են բոլոր նախագահների օրոք, քանի որ նրանց իրավունքներն ամրագրված են ԻԻՀ Սահամադրությամբ»:
Կ.Խանլարյանը, անդրադառնալով իրանահայերի խնդիրներին, նշել է, որ Իրանի հայ համայնքի կարևորագույն խնդիրը Հայոց Ցեղասպանության հարցն է: Նրա տեղեկացմամբ՝ իրանահայերի 40 տոկոսը Ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայերի ժառանգներն են:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Իրանի իշխանությունների ունեցած դիրքորոշմանը՝ ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավորը մասնավորապես նշել է. «Բարեբախտաբար իսլամական հեղափոխության առաջին տարիներին Էմամ Խոմեյնին դատապարատել է Ցեղասպանությունը, նախկին նախագահ Խաթամին Հայաստան կատարած այցի ժամանակ այցելել է Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, Մահմուդ Ահմադինեժադն իր պաշտոնավարման տարիներին ևս երկու անգամ դատապարտել է այն. Հուսով ենք, որ Ցեղասպանության 100-ամյակին վշատկցություն հայտնող իրանցի պաշտոնյաների թիվը կավելանա»:
Պատգամավորը, անդրադառնալով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետևորդների թվին, նշել է. «Իրանահայերի 98-99 տոկոսը Առաքելական Եկեղեցու հետևորդներ են, իսկ 1-2 տոկոսը՝ Կաթոլիկ և Բողոքական եկեղեցիների հետևորդներ: Ներկայում ողջ աշխարհում Հայաստանի բնակչության հետ միասին 13-14 միլիոն հայ է բնակվում: Իրանում Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդների թիվը հասնում է 100 հազարի»:

Armenian deputy of Majlis, Islamic Republic of Iran: Armenian Apostolic Church of Iran has about 100 thousand followers
“40% of Iranian Armenians are the descendants of the victims of Armenian Genocide,” stated IRI Majlis deputy Karen Khanlaryan in an interview with Iranian Information Agency “IMNA.”
The Armenian deputy referring to Iran’s religious minorities, including the rights of Iranian Armenians noted, “Fortunately, the rights of religious minorities have been protected by all presidents, the reason is that the rights are enshrined in the Constitution of the Islamic Republic of Iran.”
Karen Khanlaryan while speaking about the problems of Iranian Armenians stated that the most important concern of Armenian community in Iran is the problem of Armenian Genocide. According to him 40% of Iranian Armenians are the descendants of the victims of Armenian Genocide.
Referring to the Iranian government’s position on the Armenian Genocide, Majlis deputy particularly noted, “During the first years of Islamic revolution Imam Khomeini condemned the Genocide, former president Khatami during his visit to Armenia visited the Genocide Memorial, and Mahmud Ahmedinejad as well condemned the Genocide twice during his stay in office. We hope that on the 100th anniversary of the Genocide the number of Iranian officials who show sympathy to this issue would increase.”
The deputy stated, “98-99% of Iranian Armenians are followers of Armenian Apostolic Church, while 1% or 2 % belong to Catholic or Protestant Church. Currently, 13-14 million Armenians live worldwide, including the population of Armenia. Armenian Apostolic Church of Iran has about 100 thousand followers.”
Note that Armenian Apostolic Church in Iran is represented by three dioceses; Atrpatakan, Tehran and Esfahani dioceses. Two deputies defend Armenian interests in Majlis, Karen Khanlaryan and Robert Beglaryan.