Ուորլիք. Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է հարգեն նախագահների պայմանավորվածությունները և զինադադարը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն իր Twitter-ի էջում անդրադարձել է ադրբեջանցի դիպուկահարների գործողությունների արդյունքում հայ զինծառայողի մահվան, ևս երկուսի վիրավորվելու փաստերին:
«Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է հարգեն նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և զինադադարը: Բռնությունն ընդունելի չէ: Խաղաղություն»,-գրել է ամերիկացի համանախագահը:
Հիշեցնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հարավային ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերում դեկտեմբերի 22-ին ծառայողական պարտականությունները կատարելու ընթացքում հակառակորդ կողմից արձակված կրակոցներից թեթև հրազենային վիրավորում են ստացել զինծառայողներ` 1994թ. ծնված Հովհաննես Ժորայի Դավթյանը և 1994թ. ծնված Էրիկ Սլավիկի Կարապետյանը:
Իսկ դեկտեմբերի 14-ին հակառակորդի կրակից զոհվել է պայմանագրային զինծառայող, շարքային Հրանտ Սերյոժայի Պողոսյանը:

Политика 13:12 25/12/2013
Насилие неприемлемо, договоренности нужно выполнять. Дж. Уорлик о гибели армянского военнослужащего на границе с Азербайджаном
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в своем микроблоге в Twitter обратился к факту гибели одного и ранения двух армянских военнослужащих в результате действий азербайджанских снайперов.
«Армения и Азербайджан должны уважать договоренности, достигнутые президентами двух стран и соблюдать режим прекращения огня. Насилие неприемлемо. Мир»,– отметил сопредседатель.
Напомним, 22 декабря на боевых позициях одной из воинских частей, дислоцированных в южном направлении Армии обороны НКР, в результате выстрелов противника легкие огнестрельные ранения получили военнослужащие Ованнес Давтян, 1994 г.р., и Эрик Карапетян, 1994 г.р.
Ранее, 14 декабря, в результате огня, открытого ВС Азербайджана, погиб военнослужащий контрактной службы Грант Погосян.
Азербайджан вновь нарушил режим перемирия. Погиб военнослужащий ВС АрменииПоследние случаи применения силы на границе подрывают мирный процесс. Заявление сопредседателей МГ ОБСЕ