Տարածաշրջան 20:00 25/12/2013
Հունաստանի արտգործնախարարությունն անիմաստ է համարում Թուրքիայի՝ ԵՄ անդամակցության շուրջ ցանկացած քննարկում, եթե Անկարան չի ճանաչում Կիպրոսի Հանրապետությունը: «Ռիա Նովոստի» գործակալության հաղորդմամբ, այս կերպ Հունաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Կոնստանտինոս Կուտրասը մեկնաբանել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հերթական հայտարարությունն այն մասին, թե իր երկիրը չի ճանաչում Կիպրոսը:
«Եվրոպական Միությունը, որին ձգտում է ինտեգրվել Թուրքիան և որի հետ օրեր առաջ ստորագրել է Ռեադմիսիայի վերաբերյալ համաձայնագիր, բացկացած է 28 իրավահավասար պետություններից, այդ թվում Կիպրոսի Հանրապետությունից, որը մտնում է Եվրագոտու մեջ», - ասված է Հունաստանի ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ: «Եթե Թուրքիան չի հասկանում և չի ընդունում այս պարզ և հիմնարար փաստերը, ապա այդ երկրի եվրոպական հեռանկարների վերաբերյալ քննարկումներում գործնականում իմաստ չկա», - ասված է հայտարարության տեքստում:
Հիշեցնենք, Թուրքիան օկուպացրել է Կիպրոսի հյուսիսային հատվածը 1974 թ-ին և զբաղեցրած տարածքներում հռչակել, այսպես կոչված, Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական հանրապետություն, որը ճանաչվել միայն Թուրքիայի կողմից: Բացի այդ, Թուրքիան պաշտոնապես չի ճանաչում Եվրամիության անդամ հանդիսացող Կիպրոսի Հանրապետության լեգիտիմությունը, ինչն էլ հանդիսանում է Թուրքիայի՝ ԵՄ ինտեգրման գործընթացի ամենալուրջ խոչընդոտներից մեկը:

Политика 20:20 25/12/2013
МИД Греции не видит смысла начинать какие бы то ни было дискуссии о вступлении Турции в Европейский союз, если Анкара не признает существования Республики Кипр. Об этом сообщает РИА Новости, отмечая, что так официальный представитель греческого внешнеполитического ведомства Константинос Кутрас прокомментировал заявление министра иностранных дел Турции по случаю подписания с Еврокомиссией соглашения о реадмиссии. Турецкий министр заявил, что не признает существование Кипра.
«Европейский союз, к интеграции с которым стремится Турция и с которым она подписала несколько дней назад соглашение о реадмиссии, состоит из 28 равноправных государств, в том числе Республики Кипр, входящей также и в зону евро», – говорится в заявлении официального представителя МИД Греции.
«Если Турция не понимает и не принимает эти простые и фундаментальные факты, не имеет практического смысла какая-либо конкретная дискуссия о ее европейской перспективе», – заявил Кутрас.
СМИ напоминает, что Греция с 1 января 2014 года председательствует в Евросоюзе. Турция оккупировала северную часть Кипра в 1974 году, изгнала оттуда греков-киприотов и провозгласила там Турецкую Республику Северного Кипра. Турция не первый раз выступает с провокационными заявлениями по Кипру. В начале ноября премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «нет такого государства, которое называется Кипр», а есть лишь «греко-кипрская администрация», которая была принята в Европейский Союз «по политическим причинам».