Հասարակություն 15:40 26/12/2013
Կառավարության հավանությունն է ստացել «ՀՀ քննչական դեպարտամենտում պետական ծառայության մասին», «ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի մասին» և ևս ավելի քան մեկ տասնյակ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի ընդունմամբ կամրապնդվի քննչական մարմինների անկախությունը, կմեծանա քրեական գործերի նախաքննության արդյունավետությունը և հնարավորություն կստեղծվի ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում և ՀՀ ոստիկանությունում գործող քննչական մարմինների հենքի վրա կազմավորել միասնական քննչական մարմին:
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն ասաց, որ քննչական կոմիտեին վերապահվելու է «Քրեական դատավարության» օրենսգրքով նախատեսված հոդվածներով քրեական նախաքննություն իրականացնելու լիազորությունը: Այս պահի դրույթամբ ՀՀ-ում նախաքննություն իրականացնում են 5 մարմիններ` Ոստիկանությունը, Պաշտպանության նախարարությունը, Հատուկ քննչական ծառայությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը և Պետական եկամուտների կոմիտեն:
Նշվեց նաև, որ կոմիտեի նախագահը նշանակվելու է ՀՀ նախագահի կողմից` վարչապետի առաջարկությամբ:
«Սա առաջին քայլն է». Ա. Հովսեփյանը` միասնական քննչական կոմիտեում ՊԵԿ քննչական ծառայության չընդգրկվելու մասին

Law 17:44 26/12/2013
Today the Armenian cabinet approved amendments and addenda to the Law on State Service at the Investigative Department of Armenia, Law on Academy of Justice and more than one dozen laws which are aimed at strengthening the independence of investigative bodies, increasing the effectiveness of inquiries into various crimes and setting up a united investigative body on the basis of investigative bodies operating in the Defense Ministry and police.
According to Justice Minister Hrayr Tovmasyan, the united investigative body will be tasked with conducting criminal investigations. Currently, criminal investigations are carried out by police, Defense Ministry, Special Investigation Service, National Security Service and State Revenue Committee.
It was also noted that the united investigative body’s chairman will be appointed by the President, at the suggestion of the Prime Minister.