Հասարակություն 15:40 26/12/2013
Կառավարության հավանությունն է ստացել «ՀՀ քննչական դեպարտամենտում պետական ծառայության մասին», «ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի մասին» և ևս ավելի քան մեկ տասնյակ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի ընդունմամբ կամրապնդվի քննչական մարմինների անկախությունը, կմեծանա քրեական գործերի նախաքննության արդյունավետությունը և հնարավորություն կստեղծվի ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում և ՀՀ ոստիկանությունում գործող քննչական մարմինների հենքի վրա կազմավորել միասնական քննչական մարմին:
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն ասաց, որ քննչական կոմիտեին վերապահվելու է «Քրեական դատավարության» օրենսգրքով նախատեսված հոդվածներով քրեական նախաքննություն իրականացնելու լիազորությունը: Այս պահի դրույթամբ ՀՀ-ում նախաքննություն իրականացնում են 5 մարմիններ` Ոստիկանությունը, Պաշտպանության նախարարությունը, Հատուկ քննչական ծառայությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը և Պետական եկամուտների կոմիտեն:
Նշվեց նաև, որ կոմիտեի նախագահը նշանակվելու է ՀՀ նախագահի կողմից` վարչապետի առաջարկությամբ:
«Սա առաջին քայլն է». Ա. Հովսեփյանը` միասնական քննչական կոմիտեում ՊԵԿ քննչական ծառայության չընդգրկվելու մասին

Правительство Армении утвердило проект закона о создании Единого следственного комитета
Правительство одобрило проекты законов о внесении изменений и дополнений в законы «О государственной службе в следственном департаменте РА» и «Об академии правосудия», принятие которого укрепит независимость следственных органов, повысит эффективность предварительного следствия в рамках уголовных дел и создаст возможность формирования единого следственного органа на основе действующих в Министерстве обороны и полиции Армении следственных органов.
Министр юстиции Грайр Товмасян отметил, что следственный комитет должен будет осуществлять полномочия по осуществлению уголовного предварительного следствия по признакам статей, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом. На данный момент в Армении предварительное следствие осуществляют пять структур – полиция, министерство обороны, Специальная следственная служба, Служба национальной безопасности и Комитет государственных доходов.
Было отмечено, что председателя комитета назначит президент Армении по предложению премьер-министра.