Քաղաքական 12:28 08/01/2014
Հունվարի երկրորդ կեսին Փարիզում նախատեսվում է Հայաստանի և Արդբեջանի արտգործնախարարների ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը: Այս մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին ելույթ ունենալով Պերուի ԱԳՆ դիվանագետների առջև:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը մանրամասն ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ շարունակելու է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացը։
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ելույթում ներկայացրել է հայ-պերուական հարաբերությունների զարգացման նպատակով Լիմայում կայացած արտգործնախարարների հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, լատինամերիկյան և այլ տարածաշրջանների հետ Հայաստանի փոխգործակցությունը, միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները:

Politics 13:12 08/01/2014
A meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan and the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group is due in mid-January in Paris. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said this in his speech about Armenia’s foreign policy before diplomats of Peru’s Foreign Ministry, the Armenian Foreign Ministry’s press service said.
The Armenian FM detailed the efforts of Armenia and the international community towards the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, stressing that Armenia, along with the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, will continue the peace process.
Mr Nalbandian spoke about the agreements reached during the Foreign Ministers’ meeting in Lima aimed at development of Armenian-Peruvian ties, prospects of bilateral cooperation, Armenia’s cooperation with Latin American countries and other regions as well as Armenia’s stance on a number of international and regional issues.