Հարցազրույցներ 14:33 09/01/2014
Անցած տարվա ընթացքում «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններով 26 հազարով ավելի շատ մարդ է ժամանել, քան մեկնել: Այս թիվը Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում աննախադեպ որակեց, թիվը գերազանցել է նույնիսկ ՔԱԳՎ սպասելիքները:
«Եթե համեմատում ենք նախորդ տարիների ցուցանիշների հետ, ապա այս տարի ունենք ժամանողների աննախադեպ աճ, սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում մենք չենք ունեցել այսքան մեծ տարբերություն օդային ճանապարհով ժամանողների և մեկնողների թվի միջև»,-Panorama.am-ին ասաց ՔԱԳՎ պետը, ավելացնելով, որ իրենք ակնկալում էին ունենալ 13-15 հազար ավելի ժամանող:
ՔԱԳՎ տրամադրած տվյալների համաձայն, 2013-ի ընթացքում «Զվարթնոց» օդանավակայանով մեկնել է 830 005, ժամանել է 861710 մարդ, նախորդ տարվա ընթացքում «Շիրակ» օդանավակայանով մեկնել է 36076, ժամանել` 30458 մարդ: Ընդհանուր առմամբ ստացվում է, որ ժամանողների թիվը 26 087-ով մեծ է մեկնողների թվից:
ՔԱԳՎ պետի խոսքով, տվյալներն ամփոփելու արդյունքում պարզել են, որ 2012-ի համեմատ մի փոքր նվազել է ընդհանուր ուղևորափոխադրումների ծավալը: Անցած տարվա ընթացքում «Շիրակ» և «Զվարթնոց» օդանավակայանները միասին սպասարկել են 1 մլն 758 հազար ուղևոր:
«2013-ին 2012-ի համեմատ մոտավորապես 5.5 հազարով ավելի քիչ ուղևոր ենք ունեցել: Կարծում եմ, որ դա կարող է պայմանավորված լինել տարեսկզբին մեր հայկական հիմնական ավիափոխադրողի կողմից թռիչքների դադարեցման փաստով: Այդ շրջանում մի փոքր անվստահություն է առաջանում ուղևորների շրջանում, նրանցից ոմանք հնարավոր է, ընտրել են ցամաքային ճանապարհը: Բայց դա շատ փոքր թիվ է` 0.3 տոկոս, ինչը բնութագրող չէ»,-պարզաբանեց Մովսիսյանը:
Ժամանողների թվի նման աճը Մովսիսյանը պայմանավորում է մի քանի գործոնով, չի բացառում, որ գարնանը «Արմավիա»-ի թռիչքների դադարեցման հետևանքով ցամաքային ճանապարհով երկրից մեկնածները Հայաստան են վերադարձել օդային ճանապարհով, զուտ ավիացիայի տեսանկյունից որպես ժամանողների թվի ավելացմանը նպաստող գործոն մատնանշեց նաև ենթակառուցվածքների գրավիչ ու հարմարավետ դարձնելը վերջին տարիների ընթացքում:
Տեղեկանք` «Զվարթնոց» օդանավակայանի 2012-2013 թվականների տարեկան հիմնական արտադրական ցուցանիշների վերաբերյալ
Ցուցանիշիանվանումը
Name of indicator
Չափմանմիավոր
Unit of measurement
2012
2013
Մեկնածուղևորներ
Departed Passengers
մարդ
person
845700
830005
Ժամանածուղևորներ
Arrived Passengers
-/-
846115
861710
Total
1691815
1691715
Տեղեկանք` «Շիրակ»օդանավակայանի 2012-2013 թվականների տարեկան հիմնական արտադրական ցուցանիշների վերաբերյալ

Общество 19:50 09/01/2014
В 2013г. число пассажиров, прибывших в Армению воздушным путем, через аэропорты «Звартноц» и «Ширак», превысило количество отбывших на 26 тысяч. Об этом в интервью Panorama.am сообщил начальник Главного управления гражданской авиации Армении Артем Мовсисян, отметив, что это беспрецедентный показатель, который превзошел ожидания даже специалистов ГУГА.
По его словам, такой большой разницы в цифрах не было за последние 20 лет и, согласно их подсчетам, число прибывших должно было превысить число отбывших всего на 13-15 тысяч.
Как отметил глава ГУГА Армении, после обобщения данных выяснилось, что, по сравнению с 2012 годом, незначительно сократился объем пассажироперевозок. В прошлом году аэропорты «Ширак» и «Звартноц» вместе обслужили 1 млн. 758 тыс пассажиров.
«В минувшем году, по сравнению с данными за 2012 год, число пассажиров уменьшилось на 5,5 тыс. человек. Думаю, это может быть обусловлено решением основного авиаперевозчика Армении (имеется в виду банкротство компании «Армавиа». – Примеч. ред.) приостановить полеты. В этот период у пассажиров возникает некоторое недоверие: часть из них, возможно, выбирает наземный транспорт, однако это лишь незначительное число граждан, всего 0,3%», – подчеркнул Артем Мовсисян.
Напомним, 29 марта 2013г. национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» – распространила заявление о прекращении полетов и намерении начать процедуру банкротства. «На данный момент ситуация такова, что работать больше невозможно», – отмечалось в сообщении без уточнения подробностей. Уже 8 апреля 2013г. стало известно, что компания собирается обратиться в суд с заявлением о банкротстве. У компании имелись долги перед государством, банками, аэропортом «Звартноц», российскими компаниями, сотрудниками. В настоящее время правительство Армении объявило о ведении политики «открытого неба», создающего равные условия для всех авиакомпаний.