Սպորտ 17:14 10/01/2014
2014 թ. հունիսի 6-ին Գերմանիայի Մայնց քաղաքում տեղի կունենա Հայաստանի և Գերմանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների ընկերական-բարեգործական հանդիպումը:
Սա կլինի հավաքականների մակարդակով միջազգային առաջին հանդիպումը Մայնցում: Հանդիպման կազմակերպիչը գերմանական DFB Egidius Braun հիմնադրամն է: Խաղից ստացված ողջ հասույթը կփոխանցվի Գերմանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի և Լիգայի ասոցիացիայի տարբեր հիմնադրամներին: Այս հանդիպումը կլինի վերջինը Գերմանիայի հավաքականի համար Բրազիլիայում կայանալիք աշխարհի 2014 թ. առաջնությունից առաջ: Այս մասին հայտնում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը:
Գերմանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Հելմուտ Սանդրոկն այս կապակցությամբ ասել է. «Մենք շատ ուրախ ենք, որ կարողացանք ավարտել աշխարհի առաջնության հետ կապված նախապատրաստական ծրագրերը: Լեհաստանի և Կամերունի ընտրանիների հետ հանդիպումներից հետո մենք կմրցենք նաև Հայաստանի հավաքականի հետ: Հանդիպումը կարևոր է ոչ միայն մարզական տեսանկյունից: Խաղից ստացված հասույթը ևս մեկ անգամ կապացուցի այն, որ հիմնադրամներն ի վիճակի են շարունակել իրենց գերազանց աշխատանքը և տարբեր ծրագրերը նաև ապագայում»:
Բարեգործական հանդիպումները Գերմանիայում երկար պատմություն ունեն: Գերմանիայի հավաքականն առաջին բարեգործական հանդիպումն անցկացրել է 1998 թվականին, իսկ վերջին խաղում Սինսհեյմում հաղթել է Ուրուգվայի ազգային թիմին 2011 թվականին: Այս ընթացքում խաղերից ստացված հասույթը հատկացվել է Գերմանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի 3 հիմնադրամներին, Բունդեսլիգայի հիմնադրամին, ինչպես նաև Ռոբերտ Էնկեի և Վալտեր Ֆրիցի հիմնադրամներին: Այս հանդիպումը կլինի երրորդը Գերմանիայի և Հայաստանի ազգային հավաքականների միջև:
Աշխարհի 1998 թ. առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում կայացած խաղերում Գերմանիայի հավաքականը հաղթել է 5:1 և 4:0 հաշիվներով:

Sport 17:53 10/01/2014
Armenian national team will face Germany in a friendly benefit match on 6 June 2014 in Mainz, making it the first full international to be played in the city, the official website of the Armenian Football Federation said.
The DFB Egidius Braun Foundation will organize the fixture, with the proceeds going to the various foundations of the DFB and the League Association.
The match will be national team's final fixture before they jet off for the 2014 FIFA World Cup in Brazil. "We're delighted to have concluded our plans for the World Cup with this a third friendly against Armenia following the ones against Poland and Cameroon", said DFB Secretary General Helmut Sandrock. "The match isn't just important from a sporting point of view.
The proceeds from the game will ensure the foundations are able to continue their excellent work and various projects into the future." Benefit matches have a long tradition in Germany. The national team have been playing for a good cause since 1998, beating Uruguay 2-1 in the last edition in Sinsheim in 2011.
Profits were split between the three DFB foundations and the Bundesliga Foundation, as well as the Robert Enke Foundation and the Fritz Walter Foundation.
Germany have won each of their two previous meetings with Armenia, winning 5-1 away and 4-0 at home in qualifying for the 1998 FIFA World Cup.