Աշխարհում 14:00 10/01/2014
«Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների կիրառումը Վաշինգտոնին կտանի միջուկային խնդիրը լուծելու ռազմական ճանապարհով»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Սպիտակ տան ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակը:
Տեղեկատվության համաձայն՝ ԱՄՆ Սենատի շուրջ 50 անդամներ մի նախագիծ են մշակել, որը նախատեսում է Իրանի նկատմամբ նոր տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանել:
Սպիտակ տան ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչը, անդրադառնալով սենատորների նախաձեռնությանը, մասնավորապես նշել է. «Պարզ չէ, ինչու՞ են Կոնգրեսի որոշ անդամներ աջակցում նման օրինագծին, որը կփակի դիվանագիտության դռները և Վաշինգտոնին կտանի Իրանի միջուկային խնդիրը լուծելու ռազմական ճանապարհով»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Սպիտակ տան մամլո խոսնակ Ջեյ Քարնին էր անդրադարձել սենատորների մշակած օրինագծին և նախազգուշացրել, որ եթե Սենատը հաստատի Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների մասին օրինագիծը, նախագահ Բարաք Օբաման վետո կկիրառի:
Նշենք, որ Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ս.թ. նոյեմբերի 24-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է ձեռնպահ մնան Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելուց: Իրանն էլ իր հերթին պարտավորվել է 6 ամսվա ընթացքում ուրանը 5 տոկոսից ավել չհարստացնել:
Բարաք Օբաման սպառնում է Սենատի կողմից Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների մասին օրինագծի վրա վետո դնել

Политика 15:40 10/01/2014
«Введение новых санкций в отношении Ирана приведет Вашингтон к силовому решению иранской ядерной проблемы», - об этом, как передает иранское информагентство «ФАРС», заявила пресс-секретарь Совета национальной безопасности при Белом доме Бернадетт Миган.
Согласно информации, около 50 членов Сената США разработали проект, предусматривающий новые экономические санкции в отношении Ирана.
Касаясь инициативы сенаторов, официальный представитель Совета национальной безопасности при Белом доме, в частности, отметила: «Не ясно, почему некоторые члены Конгресса поддерживают такой законопроект, который закроет двери для дипломатии и приведет Вашингтон к силовому решению иранской ядерной проблемы».
Отметим, ранее официальный представитель Белого дома Джей Карни заявил, что президент США Барак Обама готов использовать право вето, если будет принят законопроект, предусматривающий новые санкции против Ирана.
Добавим, что согласно достигнутой 24 ноября 2013 года между Ираном и «шестеркой» договоренности, Совбез ООН, ЕС и США должны воздерживаться от введения санкций в отношении Ирана. Иран в свою очередь обязался в течение 6 месяцев не обогащать уран выше 5%.
Обама «сражается» с Конгрессом США за Иран и готов наложить вето на законопроект о санкциях против Тегерана