Իրավունք 10:40 14/01/2014
Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Յուրի Վարդանյանի որդու` Դավիթ Վարդանյանի գործով նախաքննությունը մի քանի օրից կավարտվի, գործի նյութերը կտրամադրվեն կողմերին և հետո կուղարկվի դատարան: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Դավիթ Վարդանյանի փաստաբան Վահան Հայրապետյանը:
Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության վարած նախաքննությունը Հայրապետյանը նորմալ է համարում և դժգոհելու տեղ չունի: Իր պաշտպանյալը, փաստաբանի խոսքով, իրեն նորմալ է զգում: Տեսակցությունների արգելք չկա, հանդիպել է հարազատների հետ, սակայն Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ հայրը` Յուրի Վարդանյանը, որդու հետ չի տեսակցել: Դավիթ Վարդանյանը գտնվում է «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում:
Հիշեցնենք՝ 2013-ի հոկտեմբերի 15-ին Սյունիքի մարզի քննչական բաժնում Դավիթ Վարդանյանի նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով «առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ կամ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութեր ապօրինի պատրաստելը, վերամշակելը, ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը կամ առաքելը» և 215 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով` «թմրամիջոցների մաքսանենգությունը»: Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի որդու նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել էր երկամսյա կալանքը: Հոկտեմբերի 16-ին հարուցված քրեական գործը ուղարկվել էր Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատուկ կարևորագույն գործերի քննության վարչության վարույթ:

Право 11:13 14/01/2014
Через несколько дней завершится предварительное следствие в рамках уголовного дела в отношении сына министра спорта и по делам молодежи Армении Юрия Варданяна – Давида Варданяна. Материалы дела будут предоставлены сторонам, после чего они будут направлены в суд. Об этом Panorama.am сообщил адвокат Давида Варданяна Ваан Айрапетян.
Адвокат доволен ходом предварительного следствия, осуществляемым Главным следственным управлением Армении. Самочувствие Давида Варданяна, по его словам, также нормальное. Запретов на свидания нет, он встречался с родными, однако сам министр, как сообщил юрист, не навещал сына. Давид Варданян находится в УИУ «Ереван-Кентрон».
Напомним, 15 октября 2013 года в следственном отделе Сюникской области Армении Давиду Варданяну было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.3 ст. 268 Уголовного кодекса Армении (Незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка или пересылка наркотических средств или психотропных веществ без цели сбыта, совершенные в особо крупных размерах) и ч.2 ст. 215( Контрабанда наркотических средств). В качестве меры пресечения в отношении сына министра избран арест сроком на два месяца. Уголовное дело 16 октября 2013 года было передано в производство управления по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Армении.
Сын министра спорта и по делам молодежи Армении арестован за незаконный оборот наркотиков
«Пусть несет наказание за содеянное согласно букве закона». Министр спорта Армении прокомментировал инцидент с арестом сына