Տարածաշրջան 12:15 15/01/2014
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը Անկարայի նախագահական պալատում մատուցված ճաշի սեղանի շուրջ գումարել է դեսպանների համաժողով: Ելույթ ունենալով դիվանագետների առաջ` նախագահ Գյուլն անդրադարձել է մի շարք օրախնդիր կարևորության հարցերի:
Ըստ թուրքական «գոջմենիզմ» լրատվական կայքի` Գյուլը, ներկաներին 2015-ին սպասվող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման արշավին դիմակայելու համար նախապատրաստական աշխատանքների ուղերձ է հղել: Նշելով, որ շուտով լրանում է առաջին համաշխարհային պատերազմի 100 ամյակը, և հավանականություն կա, որ Թուրքիան բացասական լույսի ներքո միջազգային օրակարգ կգա, Գյուլը կարևորել է համապատասխան աշխատանքների կատարումը: Նա մասնավորապես հանձնարարել է անել ամեն հնարավորը, որպեսզի թուրքական պետությունը կրկին աշխարհի աչքին փայլի և դրական լույսի ներքո երևա:
«Այդ շրջան մուտք գործելիս Թուրքիան պետք է փայլուն համբավ ունեցող, ժողովրդավարական իրավակարգով ուժեղ, տնտեսապես կայուն և բարեկամությանը կարևորություն տվող երկիր լինի: 2014 թվականը նոր սկիզբ պետք է լինի Եվրամիությանն անդամակցելու բանակցային գործընթացում»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Իսկ «Մեծ կաշառակերություն» օպերացիայի և երկրում բռնկված հակակոռուպցիոն սկանդալի մասին Գյուլն առաջնահերթ նշել է, որ դա բարոյալքող ազդեցություն ունեցավ գործարար աշխարհի վրա: Քանի որ շատ հաճախ քաղաքական հարաբերություններն են ձևավորում տնտեսության համար դրական կամ բացասական միջավայր: Թուրքիայի նախագահը դեսպաններին կոչ է արել իրենց գործունեությամբ նպաստել երկրի տնտեսական հեռանկարներին:

Разное 13:41 15/01/2014
Президент Турции Абдулла Гюль в ходе обеда, созванного в резиденции Чанкая в Анкаре, обсудил с турецкими послами, аккредитованными в разных странах мира, ряд актуальных вопросов.
Как передает турецкий информационный сайт Gocmenizm, Гюль выступил с обращением к послам касательно подготовительных работ по противостоянию ожидаемой в 2015 году информационной кампании по признанию Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Отметив, что вскоре исполняется 100-я годовщина Первой мировой войны и существует вероятность того, что Турция предстанет в отрицательном свете в глазах мирового сообщества, Гюль обозначил важность проведения соответствующих работ.
В частности глава турецкого государства поручил сделать все возможное для того, чтобы Турция вновь предстала в глазах мирового сообщества в положительном свете.
«К этому времени Турция должна стать экономически стабильной страной с блестящей репутацией, сильным демократическим правопорядком и придающей важность дружбе. 2014 год также должен стать новым началом в переговорном процессе о приеме Турции в состав Евросоюза», – сказал президент.
Что же касается разгоревшегося в Турции коррупционного скандала и операции «Большая взятка», А.Гюль отметил, что это оказало негативное воздействие на бизнес-среду, так как очень часто именно политические отношения формируют положительную или отрицательную среду для экономики. Президент Турции призвал послов своей деятельностью оказать содействие перспективам страны в области экономики.