Կարծիքներ. Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի
Ադրբեջանի զորակոչի ու մոբիլիզացիայի պետական ծառայությունը հրապարակել է 1991-94 թվականին, Ղարաբաղում մարտական գործողություններին մասնակցածների ու զոհերի թիվը: Ըստ այդ հրապարակման, Արցախյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական կողմը 11.557 զոհ է ունեցել:
Panorama.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով վերոնշյալ տվյալները, պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ Ադրբեջանը քողարկում է ինչպես փաստերը, այնպես էլ կորուստների իրական թիվը:
«Մեր հաշվարկներով, Ադրբեջանի կորուստները, նրանց հրապարակածից գրեթե 3 անգամ շատ են: Հայկական կողմը վերոնշյալ տվյալները հաշվարկել է` հաշվի առնելով տարբեր ուղղություններով տեղի ունեցած բախումներն ու պատերազմի տարբեր էպիզոդներ»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը:
Միաժամանակ վերջինս հավելեց, որ Ադրբեջանը նաև խուսափում է հրապարակել, թե որքան փոքրաթիվ ուժերով է հայկական կողմը հետ մղել ադրբեջանական մեծաթիվ ու լավ զինված ստորաբաժանումներին:
Վերոնշյալի առնչությամբ, ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միության նախագահ Արմեն Մխիթարյանը նշեց, որ պատերազմից հետո առիթ է ունեցել առնչվել Ադրբեջանում գործող վետերանների տարբեր կազմակերպությունների ղեկավարների հետ.
«Նրանք դեռ այն ժամանակ ինձ հետ զրույցում նշեցին, որ Ադրբեջանում հաշվարկվել է պատերազմի հետևանքով զոհվածների թիվը` 16.000: Սա ևս արժանահավատ թիվ չէ, որովհետև հայտնի է, որ ադրբեջանական կողմը շատ ավելի զոհեր է ունեցել, քան ներկայացնում է: Ամեն դեպքում, Ադրբեջանի համապատասխան հանձնաժողովի և վետերանների կազմակերպությունների ներկայացրած թվերը տարբերվում են. երևի Ադրբեջանում միասնական տեսակետ չկա, որքան զոհ պետք է ներկայացնել, ամեն դեպքում հասկանալի է, որ մանիպուլյացիոն պրոցեսներ են ընթանում»,- նշեց Ա. Մխիթարյանը:
Հարցին, թե ինչով է պայմանավորված այս ժամանակահատվածում այդ թվերի հրապարակումը, Ա. Մխիթարյանն ասաց. «Ադրբեջանը պարզ հայտարարում է, որ պատրաստվում է պատերազմի` սպառազինություն գնում, ռազմական բյուջեն ավելացնում: Միաժամանակ ուզում է իր հասարակությանը ցույց տալ, թե իրենք պատերազմից այդքան էլ շատ կորուստներով դուրս չեն եկել` փորձելով հոգեբանորեն պատրաստել նոր պատերազմի»:
Այս առնչությամբ, ռազմական փորձագետ Գագիկ Կարապետյանը փոխանցեց, որ պատերազմից հետո տեղի ունեցած վերջնական հաշվարկի արդյունքում պարզվել էր, որ Ադրբեջանի կորուստների թիվը մոտ 30 հազարի է հասնում:
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ներկայացված թվերը շատ հեռու են իրականությունից: Ավելին, պատերազմի ուսումնասիրություններով զբաղվող գիտնականները նշում են, որ 100-ամյակի կտրվածքով, իր մասշտաբների համեմատ, Արցախի պատերազմն ամենա արյունալիներից է: Իսկ կոնկրետ ուղղություններով, պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած մարտերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը բավականին շատ զոհեր է ունեցել, ինչը վերջնահաշվարկում չէր կարող նման նվազ թիվ կազմեր»,- հավելեց Գագիկ Կարապետյանը:
Հարցին, թե ինչով եք պայմանավորում այս ժամանակահատվածում այդ թվերի հրապարակման հանգամանքը, փորձագետը նշեց. «Ադրբեջանն իր հասարակությանը նախապատրաստում է պատերազմի, իսկ այս հրապարակմամբ ուզում է իր ժողովրդին հասկացնել հետևյալը. եթե այսքան քիչ զոհ ունեցել ենք 20-25 տարի առաջ, երբ դեռ նորմալ բանակ չունեին, ապա այժմ, երբ այդքան «ձեռքբերումներ ունենք»` կարող ենք պատերազմել ու ակնկալել առավել նվազ կորուստներ»:

Комментарии 13:12 15/01/2014
Азербайджан скрывает не только факты, но и реальное число потерь своих войск в боевых действиях в Карабахе.Комментарии экспертов
Государственная служба Азербайджана по мобилизации и призыву в армию опубликовала данные о числе азербайджанских военнослужащих, погибших в ходе в боевых действиях в Карабахе в 1991-1994 гг. Так, согласно этим данным, в ходе боевых действий погибли 11557 азербайджанских военнослужащих.
В беседе с Panorama.am пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, комментируя вышеприведенные данные, сказал, что Азербайджан скрывает не только факты, но и реальное число жертв.
«По нашим подсчетам, потери Азербайджана почти втрое превышают цифру, обнародованную Государственной службой Азербайджана по мобилизации и призыву», – отметил А. Ованнисян, добавив, что армянская сторона подсчитала потери азербайджанских войск, учитывая произошедшие в разных направлениях столкновения и различные эпизоды войны.
Вместе с тем собеседник Panorama.am добавил, что Азербайджан также избегает от обнародования данных о том, как армянская сторона немногочисленными силами отбросила назад многочисленные и хорошо вооруженные азербайджанские подразделения.
А участник карабахской войны, председатель Союза ветеранов Афганской войны Армен Мхитарян в этой связи отметил, что после войны ему представилась возможность контактировать с руководителями различных организаций ветеранов, действующих в Азербайджане.
«Они еще тогда в беседе со мной отметили, что в Азербайджане подсчитали число погибших в годы войны и оно составляет 16 000 человек. Эта цифра также не достоверна, поскольку известно, что потери азербайджанской стороны были гораздо больше, нежели она преподносит. В любом случае, цифры, представленные соответствующей комиссией Азербайджана и организациями ветеранов, отличаются: наверное в Азербайджане нет единого мнения относительно того, какое число погибших необходимо представить. В любом случае, понятно, что происходят манипулятивные процессы», - отметил А. Мхитарян.
Отвечая на вопрос о том, чем обусловлено обнародование этих данных сейчас, Армен Мхитарян заявил: «Азербайджан четко и ясно заявляет, что готовится к войне. Об этом свидетельствуют приобретение вооружения, увеличение военного бюджета. Вместе с тем эта страна хочет показать своему обществу, что они вышли из войны не со столь серьезными потерями, пытаясь психологически подготовить общество к новой войне».
В связи с этим военный эксперт Гагик Карапетян подчеркнул, что в результате окончательных подсчетов после войны выяснилось, что число жертв с азербайджанской стороны достигает 30 тыс человек.
«Ясно, что представленные Азербайджаном цифры очень далеки от действительности. Анализ боев, произошедших в годы войны, по конкретным направлениям показывает, что азербайджанская сторона понесла довольно большие потери, что в окончательном подсчете не могло составить такую мизерную цифру», - добавил эксперт.
Что же касается наблюдения о том, чем обусловлено обнародование этих данных сейчас, то Гагик Карапетян заявил: «Азербайджан подготавливает свое общество к войне, а обнародованием этих данных хочет дать своему народу понять следующее: если они понесли столь малые потери 20-25 лет назад, в период, когда у них не было нормальной армии, то сейчас, когда они имеют столько достижений, они могут начать войну и ожидать еще меньших потерь».