Հայաստանցի դիվանագետները շուտով Ճապոնիա կգնան առանց մուտքի արտոնագրի
Առաջիկայում ուժի մեջ կմտնի հայ-ճապոնական համաձայնագիրը «Դիվանագիտական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի միմյանց տարածքներ այցելելու մասին»: Հունվարի 15-ին Տոկիոյում Հայաստանի և Ճապոնիայի արտաքին գործերի գերատեսչությունների միջև անցկացված հերթական քաղաքական խորհրդակցությունների ժամանակ ընդգծվել է համաձայնագրի կարևորությունը` որպես քաղաքական երկխոսությանը նպաստող գործոն:
ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում ընդգրկված մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ քաղաքական երկխոսության ակտիվացում, առևտրատնտեսական հարաբերություններում առաջընթաց գրանցելու համար անհրաժեշտ նախադրյալների ստեղծում, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցություն, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնում, մշակութային և կրթական ոլորտներում համագործակցության խորացում:
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանություն բացելու ճապոնական կառավարության որոշումը, որը Ճապոնիայի խորհրդարանի կողմից հաստատվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերի 24-ին:
Ըստ աղբյուրի, հայկական կողմից խորհրդակցությունները վարում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը, ճապոնական կողմից` Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարության Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, Ճապոնիայի ԱԳՆ Եվրոպայի հարցերի բյուրոյի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, դեսպան Նորիո Մարույաման:

Политика 13:22 16/01/2014
В ближайшее время вступит в силу армяно-японское соглашение о безвизовом режиме между двумя странами для владельцев дипломатических паспортов. В ходе состоявшихся 15 января в Токио очередных политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Армении и Японии была отмечена важность соглашения как фактора, способствующего активизации политического диалога.
Как передает пресс-служба МИД Армении, стороны обсудили ряд вопросов, включенных в повестку двусторонних отношений, в частности активизацию политического диалога, создание предпосылок, необходимых для развития торгово-экономических отношений, взаимодействие в рамках международных организаций, расширение договорно-правового поля, углубление сотрудничества в культурной и образовательной сферах.
Обе стороны подчеркнули важность утвержденного 24 декабря 2013 года решения правительства Японии об открытии посольства в Армении.
С армянской стороны консультации вел замглавы МИД Сергей Манасарян, а с японской – специальный представитель Японии в ГУАМ и по вопросам Кавказа, посол Норио Маруяма.