«ՀայՌուսգազարդ»-ը վերանվանվեց «Գազպրոմ Արմենիա»
«Գազպրոմ» ընկերության գլխավոր գրասենյակում ստորագրվել է «ՀայՌուսգազարդ»-ի 20 տոկոս բաժնեմասը «Գազպրոմին» հանձնելու մասին պայմանագիրը: «Գազպրոմի» պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ պայմանագիրը նախօրեին ստորագրել են ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն ու «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը:
Արդյունքում, «Գազպրոմը» «ՀայՌուսգազարդում» իր բաժնեմասը հասցրեց 100 տոկոսի, իսկ ընկերությունը վերանվանվեց «Գազպրոմ Արմենիա»:
«Այս գործարքը լիովին համապատասխանում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական համագործակցության ոգուն։ «Գազպրոմը» երկար տարիներ հաջողությամբ համագործակցել է հայ գործընկերների հետ։ Մենք իրականացրել ենք լայնամասշտաբ ծրագրեր տարբեր ոլորտներում: Իսկ ամենակարևորը՝ Հայաստանի համար սոցիալական կարևոր խնդիր է լուծվել՝ գազաֆիկացումը հասցվել է 96%-ի։
Համագործակցության հաջորդ կարևոր ուղղությունը գազամոտորային վառելիքն է: Հայաստանում այսօր գազալցակայանների թիվն ավելի շատ է, քան Ռուսաստանում։ Մենք հայ գործընկերներից շատ բան ունենք սովորելու։ «Գազպրոմը» միշտ եղել է և մնում է Հայաստանի հուսալի գործընկերը»,- ասել է Ալեքսեյ Միլլերը:

Economy 17:07 17/01/2014
Gazprom CEO Alexei Miller and Armenian Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan have signed a purchase-sale agreement for 20% of shares in ArmRosGazprom to further an intergovernmental agreement between Russia and Armenia, Gazprom said, as reported by Interfax.
As a result of the deal, Gazprom will increase its interest in ArmRosGazprom to 100%. The company will be renamed Gazprom Armenia.
"Gazprom has been successfully working with its Armenian colleagues in many areas for many years. We have implemented major projects, both in mainline transport and electricity. But most importantly, a major, socially important result was achieved for Armenia - we reached a gasification level of 96%," Miller was quoted as saying in the press release.
“Another important area of our cooperation is natural gas vehicle fuel. The number of NGV fuelling stations in Armenia even exceeds their number in Russia. And we have something to learn from our Armenian colleagues," Miller said.