«ՀայՌուսգազարդ»-ը վերանվանվեց «Գազպրոմ Արմենիա»
«Գազպրոմ» ընկերության գլխավոր գրասենյակում ստորագրվել է «ՀայՌուսգազարդ»-ի 20 տոկոս բաժնեմասը «Գազպրոմին» հանձնելու մասին պայմանագիրը: «Գազպրոմի» պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ պայմանագիրը նախօրեին ստորագրել են ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն ու «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը:
Արդյունքում, «Գազպրոմը» «ՀայՌուսգազարդում» իր բաժնեմասը հասցրեց 100 տոկոսի, իսկ ընկերությունը վերանվանվեց «Գազպրոմ Արմենիա»:
«Այս գործարքը լիովին համապատասխանում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական համագործակցության ոգուն։ «Գազպրոմը» երկար տարիներ հաջողությամբ համագործակցել է հայ գործընկերների հետ։ Մենք իրականացրել ենք լայնամասշտաբ ծրագրեր տարբեր ոլորտներում: Իսկ ամենակարևորը՝ Հայաստանի համար սոցիալական կարևոր խնդիր է լուծվել՝ գազաֆիկացումը հասցվել է 96%-ի։
Համագործակցության հաջորդ կարևոր ուղղությունը գազամոտորային վառելիքն է: Հայաստանում այսօր գազալցակայանների թիվն ավելի շատ է, քան Ռուսաստանում։ Մենք հայ գործընկերներից շատ բան ունենք սովորելու։ «Գազպրոմը» միշտ եղել է և մնում է Հայաստանի հուսալի գործընկերը»,- ասել է Ալեքսեյ Միլլերը:

Экономика 16:09 17/01/2014
В центральном офисе ОАО «Газпром» накануне председатель правления Алексей Миллер и министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян на основе межправительственного соглашения между Российской Федерацией и Республикой Армения подписали Договор купли-продажи 20% акций ЗАО «АрмРосгазпром».
Как сообщает пресс-служба компании, в результате сделки «Газпром» увеличивает долю участия в уставном капитале ЗАО «АрмРосгазпром» до 100%. Предприятие будет названо «Газпром Армения».
«Эта сделка полностью соответствует духу стратегического сотрудничества между Россией и Арменией. „Газпром“ в течение многих лет успешно сотрудничает с армянскими коллегами по многим направлениям. Нами были реализованы крупномасштабные проекты и в магистральном транспорте, и в электроэнергетике. А самое главное, был достигнут большой социально значимый результат для Армении – мы вышли на уровень газификации 96%.
Еще одно важное направление нашего сотрудничества – это газомоторное топливо. Количество АГНКС в Армении даже превосходит их количество в России. И нам есть чему поучиться у наших армянских коллег. „Газпром” всегда был и останется надежным партнером Армении», – сказал Алексей Миллер.