Արմեն Աշոտյանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին. «Ես վաղուց երիտասարդ հանրապետական չեմ»
Aravot.am-ը այսօր ԿԳ նախարար, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանից մեկնաբանություն է խնդրել ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ, որտեղ մասնավորապես մեկնաբանվել էր նրա այն արտահայտությունը, թե Ռոբերտ Քոչարյանը վերջին անգամ երբ է այցելել Պանթեոն՝ Անդրանիկ Մարգարյանի շիրիմին:
«Պետական գործչի հիշատակի մասին քաղաքական գործիչների հոգածությունը պետք է առաջին հերթին դրսևորվի ոչ թե այցելություններով նրա շիրիմին, այլ իր քաղաքական ժառանգության հանդեպ հոգատար վերաբերմունքով: Ծավալված բանավեճի էությունն այն էր, որ առանձին պաշտոնյաներ, ձգտելով արդարացնել այսօրվա խնդիրները, փորձում էին վերագնահատել նախորդ իշխանության տնտեսական քաղաքականության արդյունքները: Խոսքը հիմնականում 2001-2007 թվականների մասին է: Նախագահ Քոչարյանը կարող էր պարզապես լուռ մնալ, հիմք ընդունելով այն, որ ըստ Սահմանադրության՝ տնտեսության պատասխանատուն կառավարությունն է: Բայց նա պաշտպանեց այդ ձեռքբերումները ոչ միայն և ոչ այնքան իր համար, այլ նաև այն թիմի համար, որը երկարամյա աշխատանքով կերտել է այդ ձեռքբերումները: Խոսքը վարչապետի, նախարարությունների, Երևանի և այլ քաղաքների քաղաքապետարանների, տասնյակ հազարավոր շինարարների մասին է, որոնք ոչ թե փուչիկ էին փչում, այլ բարեկարգում էին երկիրը: Այդ «փուչիկներից»՝ ճանապարհներից, կամուրջներից, թունելներից, բարեկարգված թատրոններից ու թանգարաններից, այսօր օգտվում են բոլորը, այդ թվում՝ մոռացկոտ պաշտոնյաները: Ցավոք, այդ ձեռքբերումներն այսօր պետք է պաշտպանել նաև այն երիտասարդ հանրապետականների ոտնձգություններից, որոնց կարիերան սկսվել է Անդրանիկ Մարգարյանի օրոք և նրա շնորհիվ»,-ասված էր Քոչարյանի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ:
Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ չի պատրաստվում մեկնաբանել այդ հայտարարությունը:
«Ես իմ գնահատականները այս առնչությամբ հնչեցրել եմ մի քանի օր առաջ կայացած ասուլիսին, այս ընթացքում չեն հնչել հակադարձումներ կամ լրացուցիչ փաստարկներ, որոնց կապակցությամբ կարիք եմ տեսնում եւս մեկ անգամ անդրադառնալ»:
Երիտասարդ ՀՀԿ-ականների մասին հայտարարության քոչարյանական գնահատականի մասին էլ Արմեն Աշոտյանն ասել է.
«Ես վաղուց երիտասարդ ՀՀԿ-ական չեմ, եթե 13 տարվա կուսակցական փորձը եւ 39 տարվա անձնագրային տարիք ունեցող մարդը համարվում է երիտասարդ կուսակցական, ուրեմն ես գտել եմ հավերժ երիտասարդության գաղտնիքը»:

Политика 16:04 18/01/2014
Офис экс-президента Р. Кочаряна помог главе Минобразования Армении А. Ашотяну найти «формулу вечной молодости»
Министр образования и науки РА, заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян в беседе с Aravot.am обратился к заявлению, распространенному ранее канцелярией второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Отметим, Армен Ашотян 15 января в ходе встречи с журналистами обратился к развитиям вокруг последних интервью Роберта Кочаряна, в частности активных «дебатов», которые с конца декабря прошлого года ведут через СМИ бывший глава государства и премьер-министр РА Тигран Саркисян. А.Ашотян усомнился и в искренности слов второго президента касательно покойного премьер-министра Андраника Маргаряна. «Интересно, когда Роберт Кочарян в последний раз посещал пантеон», – сказал министр.
Напомним ранее канцелярия экс-президента распространила заявление, в котором говорилось: «Забота о государственном деятеле должна выражаться политическими деятелями, в первую очередь, не посещениями его могилы, а в бережном отношении к его политическому наследию. Суть развернувшихся дебатов – в попытках некоторых должностных лиц переоценить результаты экономической политики предыдущих властей с целью оправдать существующие сегодня проблемы. Речь в основном о 2001-2007 годах. Президент Кочарян мог и промолчать, руководствуясь тем, что, согласно Конституции, за экономику отвечает правительство. Но он стал отстаивать эти достижения не только и не столько ради себя, но и ради команды, которая достигла этих результатов многолетним трудом. Речь идет о премьере и министерствах РА, мэриях Еревана и других городов, десятках тысяч строителей, которые благоустраивали страну, а не надували пузыри. Этими „пузырями”, т.е. дорогами, мостами, тоннелями, благоустроенными музеями и театрами, сегодня пользуются все, в том числе и забывчивые чиновники. К сожалению, эти достижения сегодня необходимо защищать и от посягательств юных республиканцев, карьера которых начиналась при Андранике Маргаряне и благодаря ему».
В связи с этим Армен Ашотян сегодня отметил: «Я свои оценки касательно этого озвучил в ходе состоявшейся несколько дней назад пресс-конференции, в течение этого времени не было озвучено ответов или дополнительных фактов, к которым я бы счел нужным обратиться».
Что же касается заявления о «молодых республиканцах» (членах правящей Республиканской партии Армении), Армен Ашотян сказал: «Я уже давно не являюсь молодым республиканцем: если человек с 13-летним партийным опытом и в возрасте 39 лет считается молодым партийцем, то я нашел формулу вечной молодости».
Нет ни одной объективной причины возвращения экс-президента Армении Роберта Кочаряна в большую политику. Анализирует А.Ашотян