Աշխարհում 15:36 20/01/2014
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Franc Presse գործակալությանը տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ «մեծ» շանսեր ունի այս տարի հունիսին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար, չնայած, որ ընդդիմությունը պահանջում է իր հրաժարականը:
«Ես պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու չպետք է առաջադրվեմ: Եթե հանրությունը ցանկանա և հասարակական կարծիքը հօգուտ իմ թեկնածության լինի, ես չեմ երկմտելու երկրորդ անգամ առաջադրվելու հարցի շուրջ: Կարճ ասած` իմ թեկնածության շանսերը մեծ են»,-ասել է Սիրիայի նախագահը` կոչ անելով պայքարել ահաբեկչության դեմ:
«Հակամարտությունը մանրանում է, թեև մեր ուժերը հաջողություններ են գրանցում: Կարող ենք ասել, որ մեր ուժերն առաջ են շարժվում: Դա չի նշանակում, որ հաղթանակը մոտ է, այսպիսի մարտերը բարդ են, դժվար և շատ ժամանակ են պահանջում: Եթե Սիրիան պարտվի այս պայքարում, կնշանակի, որ քաոսը կտարածվի ողջ Մերձավոր Արևելքում»,-ավելացրել է Ասադը:
Նա նաև անդրադարձ է կատարել հունվարի 22-ին նախատեսված «Ժնև-2» խաղաղության համաժողովին` նշելով, որ այն իր ջենքերը պետք է կենտրոնացնի «ահաբեկչության դեմ պատերազմին»:
«Ժնևի համաժողովը պետք է Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի հստակ արդյունքներ տա: Դա կլինի ամենակարևոր որոշումը կամ արդյունքը, որը կարող է ընդունվել համաժողովի ժամանակ: Ցանկացած քաղաքական որոշում առանց ահաբեկչության դեմ պայքարի արժեք չունի»,-եզրափակել է Սիրիայի նախագահը:

В мире 18:02 20/01/2014
Президент Сирии Башар Асад заявил, что, вероятнее всего, будет участвовать в предстоящих выборах главы государства, которые должны состояться в стране в текущем году. Об этом сообщает «РИА Новости» со ссылкой на Agence France-Presse.
«Я считаю, что ничто не может мне помешать выдвинуть свою кандидатуру… и если общественное мнение будет на моей стороне, я не буду колебаться ни секунды. Можно сказать, что мое участие в выборах – вещь более чем вероятная», – заявил Асад в интервью Agence France-Presse в преддверии международной конференции по Сирии, запланированной на 22 января.
Ожидается, что одним из главных вопросов конференции в швейцарском Монтрё станет формирование переходного правительства Сирии с участием оппозиции и в том числе ее членов, проживающих за рубежом.
Сам Асад назвал предложение о включении внешней оппозиции в состав переходной администрации «шуткой», передает «РИА Новости».
«Они… пересекут границу для 30-минутной фотосессии, а потом сбегут. Как они могут стать министрами? Эти предложения совершенно нереалистичны, но могут рассматриваться как смешная шутка», – отметил президент Сирии.