Քաղաքական 12:06 20/01/2014
«Ժնևյան պայմանագրի համաձայն՝ Իրանն այսօրվանից դադարեցնում է ուրանի հարստացման աշխատանքները»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ փոխնախագահ, ատոմային էներգիայի գործակալության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին:
Սալեհին հայտարարել է, որ Ատոնային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տեսուչները ժնևյան համաձայնագրով Իրանի ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը հետևելու նպատակով այցելել են Նաթանզի միջուկային հաստատություն:
«Այսօրվանից Նաթանզի և Ֆորդոյի միջուկային հաստատություններում սանրիֆյուժների կասկադների միջև կապը կընդատվի և կկասեցվեն ուրանի 20 տոկոս հարստացման աշխատանքները»,-հավելել է ԻԻՀ ատոմային էներգիայի գործակալության ղեկավարը:
Նկատենք, որ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև 2013թ.. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված համաձայնագրի սկզբնական մասը, որը ստացել է «Համատեղ քայլերի ծրագիր» անունը, այսօրվանից կսկի գործել:
Ժնևյան համաձայնագրի համաձայն՝ Իրանը պարտավորվում է դադարեցնել ուրանի 20 տոկոս հարստացման աշխատանքները, իսկ «5+1 խումբ»-ն էլ իր հերթին պարտավորվում է Իրանի ավտոարտադրության արդյունաբերության ոլորտին առնչվող սարքավորումների ներկրման և պետրոքիմիական արտադրանքի արտահանման ոլորտում սահմանված ողջ պատժամիջոցները վերացնել:

Али Акбар Салехи: Иран приостанавливает работы по обогащению урана до 20%
«Согласно достигнутой в Женеве договоренности, Иран с сегодняшнего дня приостанавливает работы по обогащению урана», - об этом, как сообщает информагентство «ИРНА», заявил вице-президент, руководитель Организации по атомной энергии Али Акбар Салехи.
По словам Салехи, специалисты МАГАТЭ посетили ядерный объект в Натанзе для наблюдения за выполнением достигнутого 24 ноября 2013 года промежуточного соглашения между Тегераном и «шестеркой».
«С сегодняшнего дня связь между каскадами центрифуг на ядерных объектах в Фордо и Натанзе будет прервана, а работы по обогащению урана на 20% будут прекращены»,– добавил глава Организации по атомной энергии.
Отметим, реализация первого этапа Плана совместных действий, подписанного между Ираном и «шестеркой» 24 ноября 2013 года, начнется с сегодняшнего дня.
Добавим, что согласно достигнутой договоренности, Иран обязуется прекратить работы по обогащению урана выше 20%, а «шестерка» - отменить санкции в сфере автомобильной промышленности и экспорта петрохимической продукции.