Օրվա մամուլ 09:23 24/01/2014
Գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների թանկացումներից հետո ՀՀ-ում և Երևանում գործող հացի որոշ արտադրամասերի ղեկավարներ դժգոհում են ոչ միայն գազի բարձր վարձավճարներից, այլև ցածր կալորիականությունից:
ՀՀ Կոտայքի մարզում գործող «Գառնի Սուրիկի լավաշ» գործարանի սեփականատեր Սուրիկ Հակոբյանը «Ժողովուրդ»-ի թղթակցի հետ զրույցում մտահոգված նշել է, որ վերջին երկու-երեք ամիսների ընթացքում սկսել է վնասով աշխատել.
«Դեռ կարողանում ենք մի քիչ վնասով աշխատել, յոլա ենք գնում: Հիմա մտածում ենք, թե անցած ամսվա գազի վարձն ինչպես ենք մարելու: Նոյեմբեր ամսվա գազի վարձը մի կերպ պարտք ենք արել ու մուծել ենք: Եթե անցած ամսվանն էլ չկարողանանք մարել, ուրեմն հիմնարկությունը կփակվի»:
Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում գործող «Արև-1» հացի գործարանի տնօրեն Ծատուր Մանուկյանը ևս դժգոհել է գազի որակից.
«Գազի հաշվիչները հենց «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն է տեղադրում: Կալորիականությունն ահավոր ցածր է, ես չգիտեմ, թե ինչպիսի հաշվիչներ են դնում»:

«Жоховурд»: Заводы работают с ущербом из-за высоких цен на газ
После повышения цен на газ и электроэнергию руководители некоторых действующих в Армении и Ереване хлебопекарен жалуются не только на высокий тариф газа, но и на низкую калорийность. Об этом пишет газета «Жоховурд».
В беседе с корреспондентом издания владелец действующего в Котайкской области завода «Гарни Сурики лаваш» Сурик Акопян отметил, что в течение последних 2-3 месяцев работает с ущербом.
«Пока удается сохранить производство, как-то выкручиваться. Сейчас думаем о том, как будем погашать сумму потребленного газа за прошлый месяц. За ноябрь мы кое-как заплатили, взяв в долг деньги. Если мы не сможем заплатить за декабрь, то придется закрывать производство»,- сказал С.Акопян.
Директор завода по производству хлеба «Арев-1», действующего в городе Мартуни Гегаркуникской области, пожаловался на качество газа. «Счетчики газа устанавливает сама компания «Газпром Армения». Калорийность поставляемого газа очень низкая, не могу понять, что за счетчики они ставят», - заявил он.