Քաղաքական 11:06 29/01/2014
«1.5 միլիոն հայերի ցեղասպանությունն իրենց բնօրրանում ոչ այլ ինչ է, քան մարդկության հանդեպ հանցագործության վառ դրսևորում: Մարդկային հասարակության դեմ երբևէ իրագործած հանցագործությունների մոռացությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, զորօրինակ՝ հրեաների Հոլոքոստը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հայտարարությանը:
Նշենք, որ Թուրքիայի նախագահը Անկարայում հունվարի 27-ին ֆրանսիացի իր գործընկեր Ֆրանսուա Օլանդի հետ հանդիպմանը Հայաստանին և հայկական սփյուռքին կոչ է արել «անցյալի ցավերը հետևում թողնել և չփոխանցել սերնդեսերունդ»: Հիշեցնենք նաև, որ Ֆրանսուա Օլանդն էլ կոչ էր արել Թուրքիային ճանաչել հայոց ցեղասպանության փաստը:
Է.Շարմազանովի համոզմամբ՝ անցյալի կնճռոտ խնդիրները ոչ թե մոռացության է պետք մատնել, այլ լուծել: Նա համոզված է` թուրքական իշխանությունները պետք է քայլեր ձեռնարկեն՝ հաշտվելու սեփական պատմության հետ և ծանր բեռը ապագա սերունդներին չթողնելու համար պետք է ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը. «Հակառակ դեպքում, իրականացնելով ժխտողական քաղաքականություն՝ նրանք կգործեն ոչ պակաս հանցագործություն, քան երիտթուրքական կառավարությունը»,- հավելել է ԱԺ փոխնախագահը:

Политика 11:58 29/01/2014
Э.Шармазанов: Проводя политику отрицания, власти Турции будут совершать не меньшее преступление, чем правительство младотурок
«Геноцид 1,5 миллионов армян на их же родине не что иное, как яркое проявление преступление против человечества. Предание забвению какого-либо преступления против человечества порождает новые преступления. Пример тому – Холокост в годы Второй мировой войны», - заявил в беседе с журналистами вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление президента Турции Абдуллы Гюля.
Отметим, на состоявшейся 27 января встрече со своим французским коллегой Франсуа Олландом президент Турции призвал Армению и армянскую диаспору «оставить боли прошлого позади и не передавать их из поколения в поколение». Франсуа Олланд в свою очередь призвал Турцию признать Геноцид армян.
По убеждению Эдуарда Шармазанова, острые проблемы прошлого следует не предавать забвению, а решать. Турецкие власти, отметил он, должны предпринять меры для того, чтобы смириться со своей историей и признать Геноцид армян, чтобы не оставлять это бремя будущим поколениям. «В противном случае, проводя политику отрицания, они будут совершать не меньшее преступление, чем правительство младотурок», - добавил вице-спикер НС Армении.