Քաղաքական 11:06 29/01/2014
«1.5 միլիոն հայերի ցեղասպանությունն իրենց բնօրրանում ոչ այլ ինչ է, քան մարդկության հանդեպ հանցագործության վառ դրսևորում: Մարդկային հասարակության դեմ երբևէ իրագործած հանցագործությունների մոռացությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, զորօրինակ՝ հրեաների Հոլոքոստը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հայտարարությանը:
Նշենք, որ Թուրքիայի նախագահը Անկարայում հունվարի 27-ին ֆրանսիացի իր գործընկեր Ֆրանսուա Օլանդի հետ հանդիպմանը Հայաստանին և հայկական սփյուռքին կոչ է արել «անցյալի ցավերը հետևում թողնել և չփոխանցել սերնդեսերունդ»: Հիշեցնենք նաև, որ Ֆրանսուա Օլանդն էլ կոչ էր արել Թուրքիային ճանաչել հայոց ցեղասպանության փաստը:
Է.Շարմազանովի համոզմամբ՝ անցյալի կնճռոտ խնդիրները ոչ թե մոռացության է պետք մատնել, այլ լուծել: Նա համոզված է` թուրքական իշխանությունները պետք է քայլեր ձեռնարկեն՝ հաշտվելու սեփական պատմության հետ և ծանր բեռը ապագա սերունդներին չթողնելու համար պետք է ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը. «Հակառակ դեպքում, իրականացնելով ժխտողական քաղաքականություն՝ նրանք կգործեն ոչ պակաս հանցագործություն, քան երիտթուրքական կառավարությունը»,- հավելել է ԱԺ փոխնախագահը:

Politics 14:40 29/01/2014
Sharmazanov: Turkey should recognize Armenian Genocide so as not to leave burden to next generations
Genocide of 1.5 million Armenians in their own land is nothing else than a striking manifestation of a crime against humanity. Consigning crimes against humanity to oblivion leads to new crimes. The Holocaust during World War II is one such example, Deputy Speaker of Armenian parliament Edward Sharmazanov told reporters on Wednesday, while commenting on the latest statement of Turkish President Abdullah Gul.
On January 27, during a meeting with French President Francois Hollande in Ankara, the Turkish leader said, “Woes of 100 years ago are our common woes…. It is not right to pass these woes from generation to generation. What should be done, instead of reviving these woes, is to leave these to historians.” Francois Hollande urged Ankara to “reconcile” with its own history and reaffirmed France’s recognition of the Armenian Genocide.
According to Sharmazanov, woes of the past should be settled, rather than be consigned to oblivion. He stressed that the Turkish authorities should take steps to reconcile with their own history, and should recognize the Armenian Genocide so as not to leave that burden to the next generations. “Otherwise, by conducting a policy of denial, they will commit no lesser crime than the one committed by the government of Young Turks,” he added.