Օրվա մամուլ 09:24 30/01/2014
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն երեկ հրապարակեց առաջին հազար հարկատուների ցանկը և նրանց վճարած հարկերի չափերը: Ըստ այդմ, նրանք բոլորով միասին 2013 թվականին վճարել են 665 մլրդ դրամի հարկեր և տուրքեր, ինչը 19 տոկոսով ավելին է 2012 թվականի ցուցանիշից:
Խոշոր հարկատուների ցանկի «առաջատարների» շարքում իր «պասիվությամբ» կրկին աչքի է ընկել Սամվել Ալեքսանյանը՝ Լֆիկը: Նրան պատկանող երկու խոշորագույն ընկերությունները՝ «Ալեքս -Գրիգ» և «Սամ-Սեր Գրուպ»-ը միասին վճարել են 24.8 մլրդ դրամ, ինչը 2012 թվականի ցուցանիշից ավելին է ընդամենը 2.9 տոկոսով:
«Այսինքն, չնայած Ալեքսանյանն օր-օրի խոշորացնում է իր բիզնեսները, իր ձեռքում կենտրոնացնում նորանոր ոլորտներ, նրա վճարած հարկերը գրեթե չեն ավելանում»,-գրել է «Հայկական Ժամանակ»-ը:

Daily press 13:12 30/01/2014
Yesterday the State Revenue Committee published the list of 1,000 biggest taxpayers and the amount of taxes paid by them. According to the list, in 2013, they paid in total AMD 665 billion in taxes and duties, which marked a 19 percent increase as compared to 2012, Haykakan Zhamanak writes.
Samvel Alexanyan was again distinguished by his “passiveness” among the “leaders” of the biggest taxpayers list. His two large companies - Alex Grig and Sam-Ser Group - paid in total AMD 24.8 billion, which exceeds the 2012 amount only by 2.9 percent.
“Although Alexanyan is expanding his business day by day, constantly taking new spheres, the amount of taxes paid by him does not increase,” the newspaper notes.