Սերժ Թանկյանի ֆինանսավորմամբ` Վանաձորի անապահով տարեցների համար սնունդ կապահովվի
«Օրրան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը 2014 թվականի փետրվարի 17-ից Վանաձոր քաղաքի 30 անապահով տարեցների համար կմեկնարկի տաք սննդի ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է աշխարհահռչակ ռոք երգիչ Սերժ Թանկյանի և նրա տիկնոջ` Անժիի կողմից:
ՀԿ տարածած հաղորդագրության համաձայն, տաք սնունդ ստանալու և միմյանց հետ շփվելու նպատակով տարեցները Օրրան կհաճախեն կեսօրին: Տաք սննդի այս ծրագիրը կազմվել է Երևանի Օրրանի տարեցների ծրագրի հիման վրա, որում` 2000 թվականից ի վեր, ավելի քան 55 տարեցներ են ընդգրկված:
Ներկայնումս Վանաձորի Օրրան են հաճախում տնտեսապես անապահով ընտանիքների ավելի քան 65 երեխաներ, որոնք Օրրանում ստանում են տաք սնունդ, ինչպես նաև բժշկական, սոցիալական, հոգեբանական և կրթական ծառայություններ: Երեխաները մասնակցում են նաև մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացների և մշակութային հարուստ ծրագրերի:
«Սահմանափակ միջոցների պատճառով սկզբում մենք հնարավորություն չունեցանք ծրագրում ընդգրկել նաև տարեցներին, ինչպես որ դա արվում էր Երևանի Օրրանում»,-մեկնաբանում է Օրրանի հիմնադիր Արմինե Հովհաննիսյանը:
«Երբ Սերժ Թանկյանը և նրա տիկինը` Անժին, մեզ դիմեցին, թե ինչպես օգնել Վանաձորի Օրրանին, մենք նրանց առաջարկեցինք մի քանի տարբերակներ: Նրանք մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեցին հատկապես տարեցների ծրագրի հանդեպ և արագորեն` մի քանի օրվա ընթացքում, արդեն ծրագրում կատարեցին ներդրումներ` վստահ լինելու համար, որ այս տարվա խստաշունչ ձմռան պայմաններում կարիքավոր տարեցները օրվա ընթացքում գոնե մեկ անգամ տաք սննդի, տաքուկ անկյան և հոգածության հնարավորություն կունենան»:

Society 12:09 30/01/2014
On February 17, 2014, Orran Vanadzor will launch a soup kitchen program for 30 needy elderly of the city. The program is being financed by the generous donation of world renowned vocal artist Serj Tankian and his wife Ange. The elderly will come to Orran in late morning to receive a hot meal and to spend some time socializing with one another and with some of the children. The program is based on the Yerevan Orran program where since the year 2000 over 55 elderly have been benefiting from Orran’s daily meal program, the organization’s press service reported.
Currently 65 economically deprived children attend Orran Vanadzor and receive a hot meal, medical, social, psychological and tutorial services. The children also obtain vocational training and participate in a rich cultural program. Orran Vanadzor has been in existence since the year 2009. “Because of limited funds, we could not take in the elderly as we do in Yerevan Orran,” explains Armine K. Hovannisian, founder of Orran.
“When Serj Tankian and his wife Ange asked how they could help Orran Vanandzor, I gave them a few options. They instantly took an interest in the plight of the elderly and within days made a personal contribution to make sure that in this harsh winter the really needy elderly could at least have one hot meal a day and a warm place to feel cared for.”