Հայ-չեխական գործարար համաժողով` ՀՀ-ի ու Չեխիայի նախագահների մասնակցությամբ
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Չեխիայի հանրապետություն այցի շրջանակներում տեղի կունենա հայ-չեխական գործարար համաժողով: Համաժողովի համակազմերպիչներն են Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հայաստանի Արդյունաբերողների և Գործարարների (Գործատուների) Միությունը: Գործարար համաժողովին ներկա կգտնվեն երկու երկրների Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեման: Այս մասին հայտնում են Զարգացման հայկական գործակալությունից:
Ելույթներով հանդես կգան Չեխիայի հանրապետության Արդյունաբերության և առևտրի նախագահ պարոն Իրժի Չինչալը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար պարոն Վահրամ Ավանեսյանը:
ԶՀԳ գլխավոր տնօրեն պարոն Ռոբերտ Հարությունյանը կներկայացնի շնորհանդես Հայաստանի ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ, կանցկացվեն հանդիպումներ հայ և չեխ գործարարների միջև:
Համաժողովին Հայաստանից մասնակցում է արդյունաբերության տարբեր ոլորտներ ներկայացնող 22 ընկերություն՝ տուրիզմ, շինարարություն, բնական պաշարներ, գյուղատնտեսություն, արդյունաբերական քիմիա, ոսկերչություն, անվտանգության համակարգեր, դեղագործություն, հեռահաղորդակցություն, առևտուր, հիդրոէլեկտրակայաններ:
Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության միջև արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2013 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին կազմել է 28.1 մլն ԱՄՆ դոլար` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճելով 28.8%-ով: Ընդ որում, արտահանումը ՀՀ-ից Չեխիայի Հանրապետություն կազմել է 8.4մլն ԱՄՆ դոլար:
Արտահանվել է հիմնականում ալյումին, ինչպես նաև սև մետաղներ: Ներմուծվել են հիմնականում միջուկային ռեակտորներ, կաթսաներ, սարքավորումներ և մեխանիկական մասեր, էլեկտրական մեքենաներ և սարքավորումներ, ձայնագրող ապարատներ, իրեր սև մետաղներից, ապակի, վերգետնյա տրանսպորտային միջոցներ:

Экономика 11:12 31/01/2014
Сегодня в рамках государственного визита президента Армении Сержа Саргсяна в Чешскую Республику в Праге состоится армяно-чешский бизнес-форум. Организаторами форума являются Армянское агентство развития и Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении. На форуме будут присутствовать президенты Армении и Чехии. Об этом сообщили в пресс-службе Армянского агентства развития.
На форуме с речью выступят министр промышленности и торговли Чешской Республики Иржи Чинчал, министр экономики Армении Ваграм Аванесян.
Генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян выступит с презентацией относительно инвестиционной среды Армении. Помимо этого, состоятся встречи между армянскими и чешскими предпринимателями.
Из Армении в форуме примут участие 22 компании, представляющие разные отрасли промышленности – туризм, строительство, природные ресурсы, сельское хозяйство, промышленная химия, ювелирное дело, системы безопасности, фармацевтика, телекоммуникации, торговля, гидроэлектростанции.
Отметим, что уровень внешнеторгового оборота между Арменией и Чехией в январе-декабре 2013 года составил $28,1 млн, что превышает показатель за аналогичный период 2012 года на 28.8%. Объемы экспорта из Армении в Чехию составили 8.4 млн долларов.