Թուրքական պատվիրակության սկանդալային լուսանկարը Թեհրանում
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և թուրք նախարարների թեհրանյան լուսանկարը բողոքի ալիք է բարձրացրել սոցիալական մեդիայի թուրք օգտատերերի շրջանում: Լուսանկարն արվել է այն ժամանակ, երբ Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Համենեին ընդունել է թուրքական պատվիրակությանը:
Ծագած դժգոհության երկու հիմնական պատճառ է նշվում.
1. Սենյակում, որտեղ տեղի է ունեցել թուրքական պատվիրակության ընդունելությունը, բացակայել է Թուրքիայի Հանրապետության դրոշը, մինչդեռ իրանականը եղել է:
2. Նեղլիկ սենյակում Թուրքիայի նախարարները մի կերպ խցկված շարքով են նստել այաթոլահ Ալի Համենեի դիմաց:
«Twitter» միկրոբլոգում նշյալ լուսանկարը բուռն քննակումների թեմա է դարձել: Թուրք օգտատերերը տեղի ունեցած անախորժ ընդունելությունը հիմնականում կապում են սիրիական գործոնի հետ: Նշվում է, որ Սիրիայի ընդդիմադիր ուժերին աջակցած Թուրքիան, բնականաբար, որևէ պատժիչ վերաբերմունքի պիտի արժանանար Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի մերձավոր դաշնակից Համենեի կողմից:

Политика 18:14 31/01/2014
Фотография, сделанная в ходе визита в Иран премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и членов возглавляемого им правительства, вызвала волну возмущения в турецкой блогосфере.
Речь идет о фотографии, которая была сделана, когда духовный лидер ИРИ аятолла Али Хаменеи принял турецкую делегацию.
Возмущение турецких интернет-пользователей вызвали 2 обстоятельства:
1. В помещении, где проходил прием турецкой делегации, отсутствовал флаг Турции, в то время как иранский флаг там был.
2. В узком помещении турецкие министры кое-как тесной кучкой расселись перед аятоллой Али Хаменеи.
Данное фото стало причиной бурных обсуждений в сервисе микроблогов Twitter. Турецкие интернет-пользователи связывают произошедшее в основном с сирийским фактором. Они отмечают также, что оказывающая поддержку сирийским оппозиционным силам Турция, естественно, должна была удостоиться подобного отношения от аятоллы Али Хаменеи, который является ближайшим союзником сирийского президента Башара Асада.