Օֆշորային սկանդալի հերոս Աշոտ Սուքիասյանին Թբիլիսիում բռնել են
ՀՀ ոստիկանության Հայաստանում Ինտերպոլի ազգային բյուրոյի օգնությամբ և Վրաստանի իրավապահների հետ համագործակցությամբ հունվարի 31-ին Թբիլիսիում հայտնաբերել և բռնել են Աշոտ Սուքիասյանին: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են ոստիկանության լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, ներկայումս որոշվում է նրա էքստրադիցիայի (Հայաստանի իրավապահներին հանձնելու) հարցը:
Հիշեցնենք, որ նախաքննական մարմինը 2013 թվականի հունիսի 17-ին Աշոտ Սուքիասյանին կալանավորելու որոշում էր կայացրել ու նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարել: Սուքիասյանը մեղադրվում է խոշոր չափի խարդախության, առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասի պատճառման, առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու մեջ: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 3րդ մասի 1-ին կետի, 184 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Աշոտ Սուքիասյանը իրավապահ մարմինների դիտակետում հայտնվել էր «Հետք»-ում հրապարակված օֆշորային սկանդալի մասին պատմությունից հետո: Երբ նախաքննական մարմինը հայտարարեց, որ հետախուզում է հայտարարվել նրա նկատմամբ, Սուքիասյանը նամակ էր գրել գլխավոր դատախազությանն ու «Հետք»-ին, որտեղ ասված էր. «Ուզում եմ անդրադառնալ օֆշորային կազմակերպությանը` WLISPERA HOLDINGS LIMITED-ին: Նախ ասեմ, որ այս կազմակերպության հիմնադիրը ես եմ և ես եմ բաժնեմասեր գրել Տ. Սարգսյանի և Ն. Կճոյանի անուններով` առանց նրանց գիտության և առանց նրանց համաձայնության: Դա արել եմ, որպեսզի իմ բիզնեսը զերծ պահեմ տարբեր ոտնձգություններից: Չեմ գիտակցել, որ այն կարող է հետևանքներ ունենալ»:

Право 14:00 01/02/2014
Полиция Армении совместно с Национальным бюро Интерпола в РА и правоохранителями Грузии накануне, 31 января, в Тбилиси установили местонахождение и задержали предпринимателя Ашота Сукиасяна, фигуранта т.н. «оффшорного скандала». Об этом сообщили Panorama.am в пресс-службе Полиции Армении.
Согласно информации, в настоящее время решается вопрос экстрадиции Ашота Сукиасяна в Армению.
Напомним, т.н. «оффшорный скандал» вспыхнул в прошлом году после вызвавшей серьезный общественный резонанс публикации сайта «Hetq.am» «Кто лишил Пайлака Айрапетяна имущества: оффшорная троица». В материале утверждалось, будто акционерами зарегистрированной Ашотом Сукиасяном и занимающейся алмазным бизнесом на Кипре оффшорной компании WLISPERA HOLDINGS LIMITED являются также премьер-министр Армении Тигран Саркисян и глава Араратской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Навасард Кчоян, а сама компания якобы имеет «непосредственное отношение к лишению имущества предпринимателя Пайлака Айрапетяна».
В связи с этим 3 июня 2013 года глава правительства Армении Тигран Саркисян обратился в Генпрокуратуру РА. Уже 17 июня органы предварительного следствия избрали для Ашота Сукиасяна в качестве меры пресечения заключение под стражу и объявили его в розыск. Затем находящийся в розыске предприниматель Ашот Сукиасян направил письмо в редакцию «Hetq.am», которое было адресовано также Генеральной прокуратуре Армении. «Хочу обратиться к оффшорной компании WLISPERA HOLDINGS LIMITED. Во-первых, отмечу, что учредителем компании являюсь я, и акции на имена премьер-министра Тиграна Саркисяна и архиепископа Навасарда Кчояна также зарегистрировал я без их ведома и согласия. Я сделал это для того, чтобы обезопасить свой бизнес от различных посягательств. Я не осознавал, что этот шаг может иметь последствия», – говорилось в письме Ашота Сукиасяна.