Տնտեսություն 18:47 03/02/2014
Yahoo-ն հնարավոր է վերադառնա ինտերնետ-որոնման և գովազդի շուկա: Ինչպես տեղեկացնում է «Վեստի.ռու»-ն` հղում անելով Re/code բլոգին, այդ հարցում ընկերությանը կօգնեն երկու ներքին նախագծեր` Fast Break-ն ու Curveball-ը, որոնք ստացել են գլխավոր տնօրեն Մարիսա Մայերի հավանությունը:
Նախագծերին, որոնք կարող են հանգեցնել Microsoft-ի հետ «որոնողական» գործընկերության խզմանը, մեծ նախապատվություն է տրվում. դրանց իրականացման համար նախատեսվել է 3-4 ամիս:
Ըստ աղբյուրի, նախագծերի վրա աշխատանքում ներգրավված են Yahoo-ի լավագույն մենեջերները: Նրանց աշխատանքի արդյունքը կարող է լինել ամբողջական որոնողական համակարգ, որն ավելի շատ կենտրոնացված կլինի գաջեթների, այլ ոչ թե համակարգիչների վրա:
Օնլայն որոնողական համակարգը վերակենդանացնելու Մայերի ձգտումը  բացատրելի է: Եկամուտների գրեթե մեկ երրորդը (31%) Microsoft-ի հետ համագործակցությունից է գալիս, միևնույն ժամանակ ընկերության դիրքերը այդ շուկայում թուլանում են:
ComScore-ի տեղեկություններով, 2013-ի նոյեմբերից դեկտեմբերին ԱՄՆ-ում Yahoo-ի որոնողական մասնաբաժինը նվազել էր 0,4%-ից մինչև 10,8%. Microsoft-ի Bing որոնողական համակարգը 18,2% ուներ, իսկ Google-ը`67,3%:

В мире 19:17 03/02/2014
Компания Yahoo может вернуться на рынок интернет-поиска и рекламы. Как сообщает «Вести.ру» со ссылкой на блог Re/code, в этом компании должны помочь два внутренних проекта – Fast Break и Curveball, – получивших одобрение гендиректора Мариссы Майер.
Согласно информации, проектам, которые могут привести к разрыву «поискового» партнерства с Microsoft, дан высший приоритет: на их воплощение отведено 3–4 месяца.
По сведениям Re/code, в работу над проектами вовлечены лучшие топ-менеджеры Yahoo: Лори Манн (старший вице-президент по поисковым продуктам), Адам Кан (по мобильным и перспективным продуктам) и Джей Росситер (по развитию платформ). Результатом их трудов может стать полноценная поисковая система, больше ориентированная на гаджеты, чем на ПК.
Отмечается, что стремление Майер возродить онлайн-поисковик легко объяснимо: почти треть (31%) своих доходов Yahoo получает от сделки с Microsoft, в то время как положение самой компании на этом рынке слабеет. По данным comScore, с ноября по декабрь 2013 года «поисковая» доля Yahoo в США снизилась на 0,4% – до 10,8%. Bing (поисковик Microsoft) занимает 18,2%, а Google – 67,3%.
Сделку с разработчиком Windows, напомним, Yahoo заключила в 2010 году. По условиям контракта, рассчитанного на 10 лет, Microsoft открыл своему партнеру технологию Bing, а Yahoo занялась продажей поисковой рекламы. Майер, которая возглавила компанию в июле 2012 года, не раз выражала недовольство этим соглашением и заявляла, что оно не приносит Yahoo никакой пользы.