Կիսապատերազմական վիճակում վտանգավոր է ազատամարտիկների մասնատումը. կարծիքներ
Ազատամարտիկ Սասուն Միքայելյանը վերջին շրջանում հանդիպումներ է կազմակերպում արցախյան պատերազմի մասնակիցների հետ, որի նպատակն է ազատամարտիկների նոր միության ստեղծումը: Քննարկումների առանցքում երկրում իշխանափոխության իրականացումն է:
Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միության նախագահ Արմեն Մխիթարյանը կարծում է, որ ազատամարտիկները, զինծառայողները պետք է միավորվեն ոչ թե քաղաքական պայքարի մեջ մտնելու, այլ ազատամարտիկների բազմաթիվ խնդիրները լուծելու համար:
«Մեր միության կանոնադրությունը սահմանում է ազատամարտիկների սոցիալ­-կենցաղային խնդիրների, առողջական վիճակի բարելավման առաջնահերթություները: Ճիշտ չեմ համարում ազատամարտիկների միավորումն ու նրանց քաղաքական պայքարի տանելը»,­- նշեց նա:
Նրա խոսքերով, ազատամարտիկների հոգսերը թեթևացնելու համար առավել նպատակահարմար է հասարակական կազմակերպությունների ու անհրաժեշտ օժանդակության հնարավորությունների ստեղծումը, քան քաղաքական պայքարի դուրս գալը, որի դեպքում դեռևս պարզ չէ, թե ի վերջո ինչ խնդիրներ կլուծվեն:
«Ես հարգում են Սասուն Միքայելյանի անցած ճանապարհը, սակայն նրա այդ գաղափարները չեմ կիսում, դա չէ ազատամարտիկների խնդիրների լուծման ճանապարհը: Ազատամարտիկները պետք է օրինակ ծառայեն սերունդների հայրենասիրական դաստիրակության առումով»,­-ասաց Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միության նախագահը:
Աֆղանստանի պատերազմի վետերան, ԵԿՄ անդամ (ջոկատի հրամանատար) Կարեն Սարիբեկյանը նշեց, որ պատերազմի մասնակիցները միավորված են:
«Այսօր ազատամարտիկների սոցիալական վիճակի, աշխատանքի, առողջական խնդիրների, թոշակային հարցերի հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ կան, սակայն դա չի նշանակում, որ մինչև այժմ ոչ մեկ այդ խնդրով չի զբաղվել: Այսօր կան բազմաթիվ նվիրյալներ, ովքեր իրենց հնարավորությունների չափվ օգնում, օժանդակություն են հատկացնում ազատամարտիկներին ու նրանց ընտանիքներին: Եվ ԵԿՄ-­ն, և Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միությունը ոչ միայն բարձրացնում են առկա խնդիրները, այլ իրենց հնարավորությունների չափով օժանդակում ազատարտիկներին»,­- ասաց նա:
Կ. Սարիբեկյանը խնդրահարույց է համարում այն հանգամանքը, որ ազատամարտիկները միավորվում են քաղաքական խնդիրների լուծման նպատակով` հիշեցնելով, որ կիսապատերազմական վիճակում գտնվող երկրի համար դա վտանգավոր է. չպետք է ազատամարտիկներին մասնատել, իսկ միավորման առումով, նրանք արդեն իսկ միավորված են:
«Ցավոք, հաշվի առնելով պետության հնարավորությունները, ազատամարտիկների մի շարք խնդիրներ մնում են չլուծված, պետությունը հնարավորության դեպքում պետք է բարձրացնի պատերազմի մասնակիցների թոշակները, օժանդակի վերջիններիս առողջական խնդիրների լուծմանը: Վաղը, եթե Աստված չանի, պատերազմը վերսկսվի, պայքարի հիմնական լուծը ազատամարտիկներն են տանելու»,­ -հավելեց նա:

Общество 17:11 05/02/2014
Участник карабахской войны Сасун Микаелян в последнее время проводит встречи с ветеранами с целью создания нового союза азатамартиков. Обсуждается также перспектива осуществить смену власти в Армении.
В связи с этим председатель Союза ветеранов афганской войны Армен Мхитарян в интервью Panorama.am заявил, что ветераны карабахской войны, военнослужащие должны объединяться не для политической борьбы, а для решения многочисленных проблем участников карабахской войны.
«Устав Союза ветеранов афганской войны устанавливает приоритеты по улучшению состояния здоровья и социально-бытового положения ветеранов. Я не считаю верным объединение участников карабахской войны с целью политической борьбы», – сказал он.
По словам Армена Мхитаряна, для облегчения забот ветеранов карабахской войны создание общественных организаций и возможностей по оказанию содействия им целесообразнее, нежели политическая борьба, когда неясно, какие проблемы это позволит решить.
«Я уважаю пройденный Сасуном Микаеляном путь, однако не разделяю эти его идеи, проблемы ветеранов карабахской войны должны решаться не этим путем. Ветераны карабахской войны должны служить примером для патриотического воспитания молодежи», – сказал Армен Мхитарян.
В свою очередь, ветеран афганской войны, член Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, представитель Союза добровольцев «Еркрапа» Карен Сарибекян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что участники карабахской войны уже едины.
«Сегодня у ветеранов карабахской войны существует множество проблем, связанных с социальным положением, занятостью, пенсией, однако это вовсе не означает, что до сих пор никто их проблемами не занимался. Сегодня есть множество людей, которые по мере своих возможностей помогают, оказывают содействие ветеранам карабахской войны и их семьям. И Союз добровольцев „Еркрапа”, и Союз ветеранов афганской войны не только озвучивают существующие проблемы, но и по мере своих возможностей оказывают поддержку ветеранам», – сказал К. Сарибекян.
При этом он назвал проблематичным то обстоятельство, что ветераны карабахской войны объединяются с целью решения политических вопросов, подчеркнув, что для находящейся в полувоенном положении страны это опасно. «Нельзя разъединять ветеранов карабахской войны, а что касается их объединения, то они уже едины», – сказал собеседник Panorama.am.
«К сожалению, учитывая возможности государства, ряд проблем ветеранов карабахской войны остается нерешенным, государство по возможности должно повысить пенсии участников войны, оказать содействие при решении их проблем со здоровьем. Не дай Бог, если завтра возобновится война, основной груз борьбы ляжет на плечи ветеранов карабахской войны», – резюмировал Карен Сарибекян.