Ի՞նչ դիրքորոշում կորդեգրի Իրանը, եթե Ադրբեջանը Հայաստանին պատերազմ հայտարարի. Բաքվում ԻԻՀ դեսպանի պատասխանը
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցությունների միջոցով, այլ տարբերակ չկա»,-այդ մասին իրանական «խաբարօնլայն.իռ» կայքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաքայինը:
Լրագրողը հարց է ուղղել Իրանի դեսպանին, թե հնարավո՞ր է, որ նման լարված իրավիճակում որպես տարածաշրջանի գերտերություն Իրանը հանդես գա միջնորդական առաքելությամբ՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Ահմադովի՝ վերջերս արած այն հայտարարությունը, թե իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ պատերազմի:
«Իրանը 1994թ. զինադադարի կնքումից հետո մինչև 1997թ. հակամարտության լուծման հարցում գործուն դերակատարություն է ունեցել»,-նշել է դեսպան Փաքայինը և հավելել,-«Իրանը ԼՂ հակամարտության հարցում վարել է հավասարակշռված քաղաքականություն՝ զարգացնելով իր հարաբերությունները թե Հայաստանի և թե Ադրբեջանի հետ»:
«Հավասարակշռված քաղաքականության հետ մեկտեղ Իրանը ուշադրությամբ հետևել է տարածաշրջանի ռազմական իրավիճակին: Այդ մոտեցումը Թեհրանի՝ տարածաշրջանային քաղաքականության կարևոր ձեռքբերումն է, քանի որ այդ կերպ անհրաժեշտության դեպքում Իրանը կարող է միջնորդական առաքելություն իրականացնել»,-հավելել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը:
Դեսպան Փաքայինը իր խոսքում նշել է, որ Իրանի և Արևմուտքի հարաբերությունների բարելավումը կարող է նպաստել ԼՂ հակամարտության լուծման գործընթացին:
Նշենք, որ Իրանը առաջին երկիրն էր, որ ԼՂ հարցում 1992թ. սկսել էր միջնորդական առաքելություն , որը սակայն ընդհատվեց Շուշիի ազատագրմամբ:

Политика 17:07 06/02/2014
«Карабахский конфликт должен быть решен мирным переговорным путем, иного варианта нет», – об этом в интервью иранскому сайту «хабаронлайн.ир» заявил посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин.
В ответ на вопрос о том, возможно ли, что в подобной напряженной ситуации, что Иран как сверхдержава в регионе выступит с посреднической миссией, учитывая недавнее заявление вице-премьера Азербайджана Али Ахмедова о том, что страна готова к войне с Арменией, иранский дипломат отметил:
«С момента подписания соглашения о режиме прекращения огня в 1994 году и по 1997 год Иран сыграл активную роль в решении конфликта. В вопросе урегулирования конфликта Иран вел сбалансированную политику, развивая отношения как с Арменией, так и с Азербайджаном».
«Наряду со сбалансированной политикой Иран внимательно следил за военной ситуацией в регионе. Этот подход является важным достижением в региональной политике, поскольку в случае необходимости Иран может осуществить посредническую миссию», - добавил посол.
Мохсен Пак Айин отметил, что улучшение отношений между Ираном и Азербайджане может способствовать процессу решения карабахского конфликта.
Добавим, что Иран является первой страной, который в 1992 году начал посредническую миссию в вопросе урегулирования карабахского конфликта, которая однако прервалась после освобождения Шуши.
Посредническая миссия Ирана в вопросе урегулировании карабахской проблемы и освобождение Шуши. Комментарий А. Исраеляна