ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցում է ՀՀ-ում ռուսաց լեզվի զարգացմանը
Հունվարի 27-ից փետրվարի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում Մոսկվայից Հայաստան էր ժամանել փորձագիտական խումբ Հայաստանում Ռուսական գրքի տան աջակցությամբ գործող ռուսաց լեզվի անվճար դասավանդման կենտրոնների գործունեությանը ծանոթանալու նպատակով:
«ՎՏԲ-Հայաստան» հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ. խմբի կազմում են եղել ՌԴ կրթության և գիտության նախարարության, ՌԴ Ա.Ս. Պուշկինի անվ. ռուսաց լեզվի պետական ինստիտուտի մասնագետներ, ինչպես նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան, Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ներկայացուցիչներ: Փորձագիտական խումբը գլխավորել է Արտերկրի հետ միջտարածաշրջանային և մշակութային կապերի գծով ՌԴ նախագահի վարչության խորհրդական Վ. Չերնիշովը:
Ամեն կենտրոնում կա 3-7 խումբ, որոնց մեծ մասամբ դասավանդում են Ա.Ս. Պուշկինի անվ. ռուսաց լեզվի ՌԴ պետական ինստիտուտում վերապատրաստված մասնագետներ:
Հունվարի 27-ից մինչև փետրվարի 2-ը փորձագիտական խումբը այցելեց ռուսաց լեզվի ուսուցման բոլոր կենտրոնները Երևանում և ՀՀ 9 մարզերում: Այցի ընթացքում խմբի անդամները ծանոթացան դասախոսական կազմի հետ, շփվեցին երեխաների ու նրանց ծնողների հետ:
«Հայ երիտասարդության շրջանում նկատվում է հետաքրքրություն ռուսաց լեզվի ուսումնասիրման հանդեպ: Այս նպատակի իրականացման համար Հայաստանում Ռուսական գրքի տան աջակցությամբ ամբողջ Հայաստանի տարածքում գործում են լեզվի անվճար ուսուցման կենտրոններ: ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ուրախ է աջակցել ռուսաց լեզվի ուսուցմանն ու տարածմանն ուղղված ծրագրերին և այդ նպատակով համագործակցում է Ռուսական գրքի տան հետ: Նմանատիպ նախագծերը անկասկած աջակցում են Հայաստանում ռուսաց լեզվի և մշակույթի պահպանմանը»,- ասել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յու. Գուսևը:

Банк ВТБ (Армения) содействует развитию русского языка в республике
В период с 27 января по 3 февраля Армению посетила экспертная группа из Москвы с целью ознакомления с деятельностью Центров бесплатного обучения русскому языку в Армении. В состав делегации вошли представители посольства Российской Федерации в Республике Армения, российского Министерства образования и науки, специалистов Государственного института русского языка им. А.С. Пушкина, представительства Россотрудничества в Армении и Банка ВТБ (Армения). Экспертную группу возглавлял советник департамента Управления президента Российской Федерации по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами В.В. Чернышов.
Проект по бесплатному обучению русскому языку начал работать в 2012 году на базе Домов русской книги, открытых в Ереване, Гюмри и Арташате. Сегодня при поддержке Домов русской книги в разных регионах Армении действуют уже более 100 центров, бесплатно обучающих русскому языку всех желающих. В каждом таком центре занимаются по 3-7 групп. Занятия проводят учителя русского языка, большинство их которых прошли обучение на курсах повышения квалификации в российском Государственном институте русского языка им. А.С. Пушкина.
С 27 января по 2 февраля экспертная группа посетила все центры русского языка в Ереване и 9 областях Армении. В рамках визита члены группы ознакомились с методами работы преподавательского состава, обменялись профессиональным опытом, пообщались с детьми и их родителями.
«Среди армянской молодежи наблюдается заинтересованность к более углубленному изучению русского языка. Для осуществления этой задачи в Армении при содействии Домов русской книги действуют центры бесплатного обучения русскому языку по всей Армении. Банк ВТБ (Армения) рад содействовать программам по обучению и популяризации русского языка и с этой целью активно сотрудничает с Домами русской книги. Такие проекты, безусловно, содействуют сохранению русского языка и культуры в Армении», - отметил генеральный директор-председатель Директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Ю. Гусев.