Քաղաքագետ. ԼՂ հակամարտության կարգավորման մեջ փոփոխություններ չեն լինի
«Կովկաս» իստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման մեջ փոփոխություններ չեն լինի. «Ղարաբաղում ոչինչ տեղի ունենալ չի կարող: ԼՂ հակամարտության կարգավորման մեջ ոչ մի փոփոխություն չի լինի, դա անհնար է, ո՛չ այս, ո՛չ այն կողմ: Առնվազն կարճաժամկետ հեռանկարում ներկայիս իրավիճակը կպահպանվի: Մասնավորապես` համանախագահները կշարունակեն փորձել չսպանել Մինսկի գործընթացը: Գործընթացի պահպանման համար կարվի ամեն ինչ, այն պատճառով որ այն կողմերի համար անվտանգության որոշակի ձևաչափ է»:
«Միսկի խմբի հիմնական խնդիրը այս փուլում բանակցային գործընթացի պահպանում է: Դա ամենևին վատ խնդիր չէ: Իմ կարծիքով, Մինսկի գործընթացը պետք է պահպանվի, այն պարզ պատճառով, որ այն ստատուս-քվոյի պահպանման ձևաչափերից մեկն է»,- հավելեց բանախոսը:
Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերին մշտապես հավասարակշռված գնահատական տալուն,ապա դա, ըստ քաղաքագետի, բնական գործընթաց է: «Համանախագահների նպատակը Մովսես Առաքյալ լինելն ու ճիշտը ասելը չէ: Նրանց գործը գործընթացի շարունակականության ապահովումն է»:
Անդրադառնալով շփման գծում վերջին շրջանում արձանագրվող լարվածությանը` քաղաքագետը նշեց, որ սադրանքները իրականացվում են Բաքվի ուղիղ հրամանով: «Ադրբեջանական կողմը նման քայլերի գնալու հստակ դրդապատճառ ունի և դա անկասկած լարվածության պահպանումն է»:
Միևնույն ժամանակ բանախոսը գրեթե ի սպառ բացառում է պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը:
«Պատերազմի վերսկսման համար անհրաժեշտ է, որ այն վերսկսող կողմը ցանկալի է 80, իսկ ամենաքիչ 50-60 տոկոսով վստահ լինի, որ հաղթանակը իրական է: Ղարաբաղում նման հավանականությունը կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում բացառվում է»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը:

Комментарии 14:49 07/02/2014
Никаких изменений в процессе урегулирования карабахского конфликта произойти не может: по крайней мере в краткосрочной перспективе текущая ситуация сохранится. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян, комментируя последние развития в связи с обострением ситуации на границе Армении и Азербайджана, а также на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
«В частности, сопредседатели будут стремиться продолжить процесс в рамках Минской группы ОБСЕ. Для сохранения процесса будут приложены всевозможные усилия, потому что это определенный формат безопасности для обеих сторон. Основная задача МГ ОБСЕ – сохранять переговорный процесс на данном этапе. На мой взгляд, процесс урегулирования конфликта в рамках МГ ОБСЕ должен сохраняться по той простой причине, что это один из форматов сохранения статус-кво», – сказал эксперт.
Александр Искандарян назвал естественным то, что сопредседатели Минской группы ОСБЕ не дают соответствующей адекватной оценки случаям нарушения режима прекращения огня. «Цель посредников – обеспечить систематичность процесса», – продолжил он.
Политолог также отметил, что провокации осуществляются ВС Азербайджана по прямому указанию официального Баку. «У азербайджанской стороны есть четкий мотив, побуждающий идти на такие меры и это, несомненно, сохранение напряженности», – считает он.
Вместе с тем, Александр Искандарян почти полностью исключил вероятность возобновления военных действий. «Для возобновления войны необходимо, чтобы возобновляющая эти действия сторона на 80 или как минимум на 50-60 процентов была уверена в том, что победа реальна. В случае с Нагорным Карабахом такая вероятность в краткосрочной и долгосрочной перспективе исключается», – подчеркнул А. Искандарян.
«Нет двойным стандартам». Сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армении встретили акцией протеста
Реакция международного сообщества дает «зеленый свет» агрессивной политике Азербайджана. Интервью с экспертами