Իրավունք 09:43 08/02/2014
Քրեական հեղինակություն համարվող Կայարանցի Թևոսիկի եղբոր` Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործի շրջանակներում օրերս ձերբակալված և կալանավորված Իսրայել Սարգսյանը (Իսո) չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Իսոյի փաստաբան Գայանե Գալոյանը:
Նկատենք, որ ավելի վաղ ոստիկանությունից տեղեկացրել էին, որ Իսոյի նկատմամբ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «ապօրինի կերպով հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը»:
Փաստաբանը հրաժարվեց ասել, թե ինչ քննչական գործողություններ են կատարվել իր պաշտպանյալի հետ, ինչ ապօրինի զենքի մասին է խոսքը և արդյոք դա կապ ունի Գոռ Վարդանյանի ֆեդերացիայում հայտնաբերված զենք-զինամթերքի հետ` պատճառաբանելով, որ նախաքննական գաղտնիք հրապարակելու իրավունք չունի:
«Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի զենք պահելու հոդվածով, եթե Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործով ձերբակալված լիներ, ապա սպանության հոդված կդնեին նրա վրա»,- նկատեց փաստաբանը:
Նաև ասաց, որ դեռ չի որոշել` Սարգսյանին կալանավորելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը կբողոքարկի՞ Վերաքննիչ դատարանում, թե ոչ:
Հիշեցնենք` Արթուր Սաֆարյանը հայտնի քրեական հեղինակություն համարվող և այժմ անազատության մեջ գտնվող Կայարանցի Թևոսիկի եղբայրն էր: Նա սպանվել էր հունվարի 27-ին: Որովայնի և կրծքավանդակի ստորին մասերի հրազենային վնասվածքով բուժօգնության է տեղափոխված Արթուր Սաֆարյանը, սակայն, ստացած վնասվածքներից մահացել էր:
Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել էր, որ նույն օրը, ժամը 00.15-ի սահմաններում, անհայտ անձը Արամի նրբանցքի թիվ 5/Ա շենքի բակում, հրազենի գործադրմամբ, վնասվածքներ է պատճառել Ա. Սաֆարյանին` որովայնի և կրծքավանդակի հատվածներում: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է փամփուշտի 1 գնդակ, 9 մմ տրամաչափի 3 պարկուճ, իսկ Սարյան փողոցի թիվ 20 շենքի մոտից` «Մակարով» տեսակի ատրճանակ` փամփշտակալում` 9 մմ տրամաչափի 1 փամփուշտ: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասի և 235 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ:
Փետրվարի 3-ին ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր, Երևան քաղաքի վարչությունների, ՊՊԾ գնդի 3-րդ հատուկ գումարտակի ծառայողները համատեղ, իրացնելով ստացված օպերատիվ տեղեկությունները, Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայի և Մ. Խորենացու փողոցի խաչմերուկից, հունվարի 27-ին Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը կատարելու կասկածանքով, ոստիկանության ՔՀԳՎ բերման էին ենթարկել 45-ամյա Իսրայել Սարգսյանին: Նրա մոտից անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է «Բերետտա» տիպի ատրճանակ, որն ուղարկվել է փորձաքննության:

Право 11:20 08/02/2014
Арестованный в рамках дела об убийстве брата криминального авторитета «Каяранци Тевосика» И. Саркисян не признает своей вины
Арестованный на днях в рамках уголовного дела по факту убийства брата известного в криминальном мире «Каяранци Тевосика» – Артура Сафаряна –Исраэл Саркисян (по прозвищу «Исо») не признает своей вины. Об этом Panorama.am сообщила адвокат Исраэла Саркисяна Гаяне Галоян.
Отметим, что в отношении И. Саркисяна было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 235 («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств») УК РА.
Гаяне Галоян отказалась сообщать, какие следственные действия были осуществлены в отношении ее подзащитного, о каком оружии идет речь, имеет ли это отношение к обнаруженным стражами порядка в ходе обыска на территории Международной Дукендо федерации фул-контакт карате оружия и боеприпасов, отметив, что не имеет права разглашать тайны предварительного расследования.
«Ему предъявлено обвинение в незаконном хранении оружия, если бы он был задержан по делу об убийстве Артура Сафаряна, то ему было бы предъявлено и обвинение в убийстве», - отметила юрист.
По словам Гаяне Галоян, она пока не приняла решения относительно подачи апелляционной жалобы.
Напомним, 27 января, около 00:17 по местному времени, в полицию поступил сигнал о том, что на улице Сарьяна в центре Еревана стреляли в мужчину, который затем был госпитализирован. Из больницы правоохранительным органам в 00:20 часов сообщили, что к ним с огнестрельными ранениями в области брюшной полости и нижней части грудной клетки был доставлен Артур Сафарян, 1972 г.р. От полученных ран мужчина скончался.
Представляя подробности данного инцидента, пресс-служба Полиции Армении отмечала, что в результате осмотра места происшествия обнаружена 1 пуля, 3 гильзы калибра 9 мм, а напротив дома №20 по ул. Сарьяна – пистолет марки «Макаров», заряженный 1 патроном калибра 9 мм. По данному факту было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 104 («Убийство») и ч.1 ст. 235 («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств») УК РА. Проводятся оперативно-розыскные и следственные мероприятия по раскрытию преступления. Назначены экспертизы.
СМИ сообщали, что убитый Артур Сафарян – брат известного в криминальном мире «Каяранци Тевосика», который в настоящее время отбывает срок за похищение человека.
В центре Еревана убит брат криминального авторитета «Каяранци Тевосика». Полиция Армении представила подробности