Քաղաքական 17:09 11/02/2014
Վերջին 2-3 տարիների ընթացքում Սիրիայում սպանվել է 200-ից ավելի ադրբեջանցի վահաբիտ: Այս մասին ասվում է «Faktxeber» ադրբեջանական լրատվական կայքի հոդվածում:
Հեղինակը նշում է. «նրանց մեծ մասը կրոնի և փողի զոհ են դարձել: Սակայն ըննդիմադիր կուսակցություններից ոչ մեկը բողոքի նոտա անգամ չի հղել կառավարությանը, որը ոչ մի միջոց չի ձեռնարկում պայքարելու այն մարդկանց դեմ, ովքեր խթանում են ադրբեջանցիներին մեկնել և կռվել Սիրիայում»:
Այս ամենի հետ կապված Ադրբեջանի «Ժողովրդավարական կուսակցության» ղեկավար Սարդար Ջալալօղլուն ասել է, որ ադրբեջանական հասարակությունում կազմվում է արմատացած ծայրահեղականության մի շերտ:
«Սիրիայում սպանվածների թիվը խոսում է այն մասին, որ որոշակի ուժեր լուրջ քարոզչություն են իրականացնում երիտասարդների շրջանում: Այսպիսով, Ադրբեջանում նույն Սիրիայի սցենարի իրականացման հիմք է ստեղծվում»,-նշել է նա:
Ըստ Ջալալօղլուի` կատարվածը մի քանի պատճառ ունի: «Ճնշումը, որը քաղաքական դաշտում գործադրվում է ժողովրդավար ընդդիմության նկատմամբ, ինչպես նաև երկրում տիրող հակաժողովրդավարական միջավայրը, մեծացնում են քաղաքացիների հակումը ծայրահեղականության նկատմամբ: Երիտասարդ ուժերը, տեսնելով, որ երկրում ժողովրդավարական միջոցներով փոփոխություն չեն կարող անել, անցում են կատարում գաղտնի այլ միջոցների»:
«Ժողովրդավարական կուսակցության» ղեկավարը նշել է նաև, որ կրոնը Ադրբեջանում անմխիթար վիճակում է, և որ դեռ խորհրդային ժամանակներից գործող «Կովկասի մահմեդականներ վարչությունն» է այն հասցրել այս վիճակին: «Երկրում անհրաժեշտ է ստեղծել ամբողջովին նոր կրոնական կազմակերպություն և դաստիարակել կրթված կրոնական շերտ: Այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում այսօր, կառավարության կրոնի հետ խաղ անելու արդյունքն է: Բացի այդ, սոցիալ-տնտեսական խնդիրները նույնպես մղում են ծայրահեղականության: Մարդիկ նախընտրում են «իսլամի» կարգախոսով սպանել, քան թե սովից մահանալ»,-ասել է նա:
Ընդդիմադիր «Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցության փոխնախագահ Ֆուադ Ղահրամանլին այս ամենի հետ կապված ասել է. «Ներկայումս տեղի ունեցող իրադարձությունների պատասխանատուն կառավարությունն է: Մենք դեմ ենք, որ ադրբեջանի քաղաքացիները սպանվեն այն իրավիճակներում, որոնք մեր երկրի ազգային և պետական շահերի հետ կապ չունեն: Յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքը կարևոր է մեզ համար: Հարկավոր է մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրել, թե ինչու են Ադրբեջանի քաղաքացիները մասնակցում երկրից դուրս ընթացող զինված գործողություններին: Ամեն դեպքում, ադրբեջանցիները սպանվելը Սիրիայում ցանկալի չէ և անհանգստացնում է մեր կուսակցությանը»:
Մինչդեռ «Մուսավաթ» կուսակցության երիտասարդական կազմակերպության ղեկավար Թուրալ Աբասլին գտնում է, որ տեղի ունեցողի պատճառը գաղափարական դատարկությունն է: «Կառավորությունը, այդ դատարկությունը լցնելու փոխարեն փորձում է հասարակության վզին փաթաթել իր կեղծ գաղափարախոսությունը: Իսկ հասարակության գաղափարական դատարկությունը լցնում են օտարերկրյա միսիոներական կազմակերպությունները, որոնց պատճառով էլ սիրիական գործողությունների ժամանակ մեր երիտասարդները սպանվեցին»,- ասել է նա:
Աբասլին գտնում է նաև, որ Ադրբեջանի կառավարությունը Սիրիա ուղղված հոսքը չի կարող կանգնեցնել սպառնալիքներով և պատիժներով:
«Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմը արդեն ավելի շատ կրոնական, քան թե քաղքական բնույթ է կրում, այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանում գործող կրոնական մարմինները և կազմակերպությունները բավականին շատ անելիք ունեն: Ադրբեջանի քաղաքացիների` ղարաբաղյան խնդրի ֆոնին սիրիական բախումներին մասնակցելը պետության անպատասխանատվության և անուշադրության նշան է: Եթե խնդիրը շուտափույթ կերպով չլուծվի, այն կկրի ավելի լայնածավալ բնույթ»,- ասել է «Մուսավաթ» կուսակցության երիտասարդական կազմակերպության ղեկավարը:
Նշենք, որ 2014 թվականի սկզբից ի վեր ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ Սիրիայում արդեն 18 ադրբեջանցի ահաբեկիչ է սպանվել:
Չնայած պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական բանակի կազմում կռվում էին հազարավոր օտարերկրյա վարձկաններ և ահաբեկիչներ, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության դեմ ուղղված ադրբեջանական ագրեսիան ձախողվեց, և Բաքուն ստիպված եղավ զինադադարի պայմանագիր ստորագրել թե ԼՂՀ-ի, և թե Հայաստանի հետ: Սակայն միջազգային ահաբեկիչները իրենց անհրաժեշտ կապերը հաստատեցին Ադրբեջանում, որոնք օգտագործում էին նաև հետագայում: Ադրբեջանցիների հավաքագրում էր իրականացվում, ովքեր հետո ուղարկվում էին Աֆղանստան և Հյուսիսային Կովկաս մասնակցելու միջազգային կոալիցիայի և ռուսական կառույցների դեմ ուղղված զինված գործողություններին:

Общество 10:02 11/02/2014
«За последние 2-3 года в Сирии убито более 200 азербайджанских ваххабитов. Большинство из них стали жертвами ложной религии и денег. Однако ни одна из оппозиционных партий страны не выступила с претензиями и протестом против государства, которое не предпринимает мер в отношении лиц, создающих психологический стимул в людях, отправляющихся воевать в Сирии», - говорится в статье азербайджанского портала «Фактхебер».
В связи с этим председатель Демократической партии Азербайджана Сардар Джалалоглу заявил, что в азербайджанском обществе формируются прослой с достаточно радикальным духом. «Число убитых в Сирии азербайджанцев говорит о существовании определенных сил, ведущих серьезную пропаганду среди молодежи. Таким образом, создается почва для осуществления сирийского сценария в Азербайджане», - считает он.
По словам главы Демпартии Азербайджана, происходящее имеет несколько причин. «Давление, оказываемое на демократическую оппозицию на политической арене, и антидемократические условия в стране способствуют склонности граждан к подобному радикализму. Молодые силы, видя невозможность внесения изменений в стране демократическим путем, переходят к скрытым методам», - сказал он.
Джалалоглу отметил, что религия в Азербайджане находится в плачевном состоянии. «Деятельность действующего с советских времен Управления мусульман Кавказа (УМК) привела к ее полному краху. В стране необходимо создать совсем новую религиозную организацию и воспитать грамотный религиозный слой. Происходящее является результатом игры правительства с религией. К радикализму подталкивают также социально-экономические проблемы. Люди предпочитают убивать под лозунгом “Ислама”, чтоб не умереть от голода», - считает он.
Зампредседателя оппозиционной Партии Народного фронта Азербайджана Фуад Гахраманлы заявил: «Ответственность за происходящее лежит, в первую очередь, на правительстве. Мы против убийства граждан Азербайджана в вопросах, не отвечающих национальным и государственным интересам нашей страны. Жизнь каждого гражданина важна для нас. Необходимо серьезно исследовать причины участия граждан Азербайджана в вооруженных противостояниях вне страны. В любом случае, убийство азербайджанцев в Сирии нежелательно и беспокоит ПНФА».
Глава молодежной организации партии «Мусават» Турал Аббаслы отметил, что причиной происходящего является идеологическая пустота. «Правительство, вместо того, чтобы заполнить эту пустоту, пытается навязать обществу собственную фальшивую идеологию. А пробелы в идеологии общества заполняются иностранными миссионерскими организациями, которые и послужили массовому убийству нашей молодежи в сирийских боях», - сказал он.
Аббаслы отметил, что правительство Азербайджана не сможет предотвратить поток в Сирию угрозами и наказаниями. «Гражданская война в Сирии уже имеет более религиозный характер, нежели политический, поэтому действующим в Азербайджане религиозным органам и организациям следует провести большую работу. Участие азербайджанских граждан в сирийских боях на фоне нагорно-карабахской проблемы Азербайджана я оцениваю как безответственность и недосмотр правительства. Если проблему не решить в скором времени, это примет еще более широкомасштабный характер», - сказал глава молодежной организации партии «Мусават».
Отметим, что с начала 2014г. азербайджанское агентство «АПА» сообщило о ликвидации в Сирии уже 18 террористов из Азербайджана.
Напомним, что связи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда азербайджанская армия, потерпев неудачу в агрессии против Нагорно-Карабахской Республики (НКР), отступала, неся потери. Пытаясь спасти положение, азербайджанское руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.) и некоторых других регионов.
Несмотря на участие в войне в составе азербайджанской армии тысяч иностранных наемников и террористов, азербайджанская агрессия против Нагорно-Карабахской Республики потерпела неудачу, и бакинские власти были вынуждены подписать перемирие с представителями НКР и Армении. Однако международные террористы обрели необходимые им связи в Азербайджане и пользовались ими в дальнейшем. Велась вербовка среди азербайджанцев, которые затем направлялись в Афганистан и на Северный Кавказ, где участвовали в боях против сил международной коалиции и российских структур.