Սպորտ 18:55 11/02/2014
Ֆիլիպինցի գեղասահորդ Մայքլ Քրիստիան Մարտինեսը, ով Սոչիի օլիմպիական խաղերում իր երկրի միակ ներկայացուցիչն է, մայրիկի տունը գրավ է դրել, որպեսզի կարողանա մասնակցել օլիմպիադային: Այս մասին տեղեկացնում է «Rappler»-ը:
Միայն այս եղանակով մարզիկը կարող էր անհրաժեշտ գումար հայթայթել` մրցումներին նախապատրաստվելու համար:Մարտինեսի մայրը` Մարիա Թերեզան, օգնություն է խնդրել Ֆիլիպինների նախագահից, սակայն նրա խնդրանքն անպատասխան է մնացել:
«Չեմ կարծում, որ նախագահը կամ նրա շրջապատող անդամներից որևէ մեկը տեղյակ են, որ Սոչիի օլիմպիադայում հանդես է գալիս ֆիլիպինցի գեղասահորդ»,- նշել է Մարտինեսը:
Նշենք, որ 17-ամյա Մայքլն 1992 թ.-ից ի վեր առաջին ֆիլիպինցի մարզիկն է, ով մասնակցում է ձմեռային օլիմպիական խաղերին: Նախորդ մրցաշրջանում «Չորս մայրցամաքներ» մրցաշարում նա գրավել է 16-րդ տեղը, իսկ պատանիների աշխարհի առաջնությունում 5-րդն էր:
Տղամարդկանց մենասահքի մրցումները տեղի կունենան փետրվարի 13-ին և 14-ին: Կարճ ծրագրում Մարտինեսը ելույթ կունենա առաջին` թույլերի խմբում:

Sport 18:03 11/02/2014
With little support from the government, the family of the Philippines' lone Winter Olympian Michael Christian Martinez resorted to mortgaging their home to send the 17-year-old to Sochi, Russia as the first Filipino Winter Olympian in 22 years, Rappler reports.
Martinez, whose mother tells Catholic News Service that she reached out to President Benigno Aquino for financial help without response, also overcame an inflamed knee and his family's typhoon-ravaged farm to make it to the biggest stage in figure skating.
“My house is mortgaged. It’s a crazy investment,” said Maria Teresa Martinez, the figure skater's mother. "I don't even think anyone at the president's office knows there's a Filipino skating in the Olympics."
It's a gamble, but the teenager from Paranaque, Manila, Philippines is relying on his faith and family's support to carry him to the promised land.
"Before there was no one to hold on to, only my mom but no one else," he told Simone Orendain of the Catholic Register. "So I'm holding on to God. Every competition I ask him for help and confidence and it really works!"
Martinez, 17, and a devout Catholic, is vying to become the first Filipino to medal at the Winter Games, having bested international pre-Olympic tournaments to earn an elusive ticket to Russia.