Սպորտ 18:55 11/02/2014
Ֆիլիպինցի գեղասահորդ Մայքլ Քրիստիան Մարտինեսը, ով Սոչիի օլիմպիական խաղերում իր երկրի միակ ներկայացուցիչն է, մայրիկի տունը գրավ է դրել, որպեսզի կարողանա մասնակցել օլիմպիադային: Այս մասին տեղեկացնում է «Rappler»-ը:
Միայն այս եղանակով մարզիկը կարող էր անհրաժեշտ գումար հայթայթել` մրցումներին նախապատրաստվելու համար:Մարտինեսի մայրը` Մարիա Թերեզան, օգնություն է խնդրել Ֆիլիպինների նախագահից, սակայն նրա խնդրանքն անպատասխան է մնացել:
«Չեմ կարծում, որ նախագահը կամ նրա շրջապատող անդամներից որևէ մեկը տեղյակ են, որ Սոչիի օլիմպիադայում հանդես է գալիս ֆիլիպինցի գեղասահորդ»,- նշել է Մարտինեսը:
Նշենք, որ 17-ամյա Մայքլն 1992 թ.-ից ի վեր առաջին ֆիլիպինցի մարզիկն է, ով մասնակցում է ձմեռային օլիմպիական խաղերին: Նախորդ մրցաշրջանում «Չորս մայրցամաքներ» մրցաշարում նա գրավել է 16-րդ տեղը, իսկ պատանիների աշխարհի առաջնությունում 5-րդն էր:
Տղամարդկանց մենասահքի մրցումները տեղի կունենան փետրվարի 13-ին և 14-ին: Կարճ ծրագրում Մարտինեսը ելույթ կունենա առաջին` թույլերի խմբում:

В мире 17:35 11/02/2014
Фигурист Майкл Кристиан Мартинес, который является единственным представителем Филиппин на Олимпиаде в Сочи, заложил дом матери ради участия в Играх-2014. Об этом пишет «Лента.ру» со ссылкой на издание Rappler.
Согласно информации, только таким способом спортсмен смог найти деньги для подготовки к соревнованиям.
Мать фигуриста Мария Тереза просила помощи у президента Филиппин, но ее обращение осталось без ответа. «Не думаю, что президент или кто-нибудь из его окружения вообще знает о филиппинском фигуристе, выступающем на Олимпиаде», – сказала Мартинес.
17-летний Мартинес является первым с 1992 года филиппинским спортсменом, участвующим в зимних Олимпийских играх. В прошлом сезоне он занял 16-е место на турнире «Четырех континентов» (в нем участвуют фигуристы всех стран, кроме европейских), а на юниорском чемпионате мира стал пятым.
Олимпийские соревнования в мужском одиночном катании пройдут 13 и 14 февраля. В короткой программе Мартинес выступит в первой (слабейшей) разминке.