Հայաստանի բուհերը կհամագործակցեն Վիշեգրադյան հիմնադրամի հետ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ընդունել է Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի Արևելյան գործընկերություն ծրագրի կառավարիչ Լենկա Բուցկովային: Հաղորդում են ԿԳ նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպման ժամանակ Լ. Բուցկովան ներկայացրել է Վիշեգրադյան հիմնադրամի բուհական ծրագրերը, որոնք նպատակ ունեն նպաստել անդամ երկրների միջբուհական կապերի զարգացումը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի համագործակցության, համատեղ գիտակրթական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Հիմնադրամի պատասխանատուները հանդիպումներ կունենան նաև Հայաստանի բարձրագույն կրթական հաստատությունների ղեկավարների հետ և կքննարկեն ըստ ուղղությունների համատեղ դրամաշնորհային ծրագրերի, պրոֆեսորադասախոսական և ուսանողական համակազմի շարժունության ապահովմանը միտված նախաձեռնություններ:

Вузы Армении будут сотрудничать с Международным Вышеградским фондом
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян принял руководителя программы Международного Вышеградского фонда Восточное партнерство Ленку Буцкову. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
В ходе встречи Ленка Буцкова представила вузовские программы Международного Вышеградского фонда, которые нацелены на развитие межвузовских отношений между странами-членами.
Стороны обсудили возможности сотрудничества вузов Армении с Международным Вышеградским фондом и осуществления совместных научно-образовательных программ.
Ответственные фонда встретятся также с руководителями вузов Армении и обсудят инициативы, направленные на совместные грантовые программы, обеспечение мобильности профессорско-преподавательского и студенческого состава.
Отметим, Международный Вышеградский фонд был основан в июне 2000 года государствами стран Вышеградской группы (Словакия, Польша, Венгрия, Чехия).